Öğretmen Diyarı

Askerliğini yapmayanlara müjde

Başbakan Tayyip Erdoğan, Köşk adaylığı konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Henüz kesin kararını vermediğini belirten Erdoğan, "Partim hangi görevi bana yıkarsa onu yapmanın gayreti içinde olurum." dedi. Başbakan, gerekirse Cumhurbaşkanı Gül'le konuyu istişare edebileceklerini belirtti.

Başbakan Tayyip Erdoğan, 15 ay olan uzun dönemaskerlik süresinin 12 aya düşürüleceğini açıkladı. Askerlik süresinin kısaltılması konusunda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı ile mutabık olduklarını ifade eden Erdoğan, "Öyle zannediyorum ki 12 ay olacak, kısa dönem aynen kalacak." dedi. Erdoğan, "Siz cumhurbaşkanı olacaksınız, Sayın Gül de başbakan olacak dememiz doğru mu?" şeklindeki bir soruya ise "Biz kendi aramızda daha bunu konuşmadık. Hayır böyle bir kararım kesin olarak yok." dedi. Gül'ün de parti kurucusu olduğunu hatırlatan Başbakan, partide bir bölünmenin olmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan, dün gece atv televizyonunda katıldığı programda gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. Demokratikleşme Paketi'nden cumhurbaşkanlığı seçimlerine bir çok konuda açıklamalarda bulundu. "İkinci pakette Genelkurmay'ın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanması konusu yer alacak mı?" yönündeki soruyu, "Genelkurmay'ın MSB'ye bağlanması şu anda gündemimizde yok. Şu anda bana bağlı olarak çalışıyor. Halimizden memnunuz." şeklinde cevapladı. Köşk'e aday olup olmadığı sorulan Erdoğan, "Cumhurbaşkanı olma konusunda kesin bir kararım yok. Olsa açıklardım. Bizim sistemimiz istişareye dayalıdır. Partim hangi görevi bana yıkarsa onu yapmanın gayreti içinde olurum. Partimiz hangi istikamette adım atarsa biz de o istikamette adım atarız. Partim kimi isterse biz ona tabi oluruz. Sayın Cumhurbaşkanı'mız ile aramızda yol ayrımına fırsat verecek bir kararın olmayacağına inanıyorum. Aramızda da gerekirse istişaresini yaparız, ona göre adım atarız. Benim için partim ne kadar önemliyse, (Sayın Cumhurbaşkanı'mız da AK Parti'nin kurucuları arasındadır) inanıyorum ki onun için de o denli önemlidir. Dolayısıyla böyle bir sıkıntı yaşanacağına ihtimal vermiyorum." dedi. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

YASAL DÜZENLEMELER BAYRAMA YETİŞMEZ:"Seçim barajları yasal düzenleme gerektirir. Onun için bayrama yetişmesi söz konusu değil. Yasa gerektirmeyen, idari düzenlemeleri ise bayrama kadar yetiştirmek istiyoruz."

ÖZEL OKULLARINI KENDİSİ KURACAK:"Öncelikle bizim çıkardığımız veya çıkaracağımız yasal ya da idari düzenlemeler ülkemizin genelini kapsıyor. Bu düzenleme, resmi dille birbirine karıştırılmamalı. Resmi dil Türkçedir. Özel okullarını kendisi kuracak. Kendi kurduğu okulda Kürtçe okutabilirler."

'TEK TİPÇİ' ANLAYIŞTAN KURTULMALIYIZ:"Türk milleti kavramının her taraftan kaldırılacağı şeddeli bir yalandır. Biz bunu defaatle söyledik. Andın içinde gerçekten birçok kesimi rahatsız eden ifadeler, beyanlar var. Artık 'tek tipçi' anlayıştan kurtulmamız gerekiyordu. Bu da bunun için bir adımdır. Eğer toplumumuzun ciddi bir kısmını rahatsız ediyorsa bunda direnmenin bir anlamı yok."

HERKESİN BAŞBAKANIYIM:"Ben herkesin Başbakanı'yım. Bundan şüpheniz olmasın. Öyle olmasa Hakkari'deki, Şırnak'taki vatandaşımı düşünmem. 'Böyle gelmiş böyle gider' derim. Ama o bölgelerde yapılan hizmetler ortada. Havalimanları, hastaneler, yollar, barajlar vs."

REFORMLAR SUİSTİMAL EDİLMEMELİ:"Kamuda kıyafet serbestiyeti memur ve öğretmenlerimize yönelik bir düzenleme. Burada aşırılıklara kaçılırsa, bu olumlu gelişmeleri suiistimal etmek olur."

BAŞÖRTÜLÜ ADAYIMIZ OLACAK:"Yerel seçimlerde başörtülü adayımız olacak. Şu anda kamuoyuaraştırmalarımız var. Temayül yoklamalarına başlıyoruz. Sonra tekrar kamuoyu araştırması yapacağız. Daha sonra adaylarımızı belirleyip açıklayacağız."

Komşu ülkeler Suriye'ye uçakla savaşçı gönderiyor: "Suriye'de bir de mezhep çatışmasına gidiyor. Bugün aldığım yeni bilgiler var; birçok komşu ülkelerden belli bir mezhebin mensupları savaşçı elemanları uçaklarla taşıyor. Böyle bir tehlike ile karşı karşıyayız. 'Reyhanlı olayını şunlar (El Kaide) yaptı dedikleri olay da asla öyle değil. Yanlış bir tespit, hiç alakası yok. Tamamen Suriye'deki rejimin ta kendisidir."

Seçim sistemiyle ilgili teklifleri bekleyeceğiz

 

 

Başbakan Tayyip Erdoğan, seçim sistemiyle ilgili gelecek önerilere açık olduklarını söyledi. Erdoğan, "Seçim sistemiyle ilgili tartışılmak üzere üç alternatif sunduk. Bize nasıl teklif gelecek, biz bunları bekleyeceğiz. Sonra yeniden bir değerlendirme yapıp adımımızı ona göre atmayı düşünüyoruz. Kamuoyu araştırmaları yapacağız. Oradan ne çıkarsa o istikamette adımımızı atarız." dedi. Erdoğan, 'F' klavye kullanımını da yaygınlaştırmak istediklerini anlattı: "Klavyeyi de değiştirelim diyoruz. F klavye kullanalım. Ama bakıyorsunuz ki ithal ettiğiniz bütün bilgisayarlarda Q klavye var."

 

 

 
\"Zaman\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol