Öğretmen Diyarı

Askeri öğrencilerin nakilleri için son tarih
Kaynak: AA

Müsteşar Yusuf Tekin, 24 televizyonunda katıldığı canlı yayında, FETÖ’nün darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK ile askeri liselerin kapatıldığını hatırlattı.  Kapatılan beş askeri okul bulunduğunu söyleyen Tekin, bu okullarda, 10, 11 ve 12’nci sınıflara denk düşen sınıflarda toplam 3 bin 103 öğrencinin kaydının bulunduğunu belirtti. Bu öğrencilerden il ve okul türlerine göre tercih alacaklarını anlatan Tekin, tercihlerin öğrencilerin liseye girdiği yıl SBS ya da TEOG sistemlerinin hangisinden puanı varsa ona uygun yerleştirme yapacaklarını hatırlattı. Müsteşar Tekin, “Kapatılan askeri okullardaki öğrencilerin il ve ilçelerdeki nakil komisyonlarına 22 Ağustos’a kadar başvuru yapmaları şart. Bu tarihe kadar başvuru yapmayanları, resen yerleştireceğiz puanlarına göre” dedi.     

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİK BAŞVURULARI 8 AĞUSTOS’TA BAŞLIYOR

Müsteşar Tekin, Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 bin sözleşmeli öğretmen alınacağına dair açıklama yaptığını hatırlatarak, bununla ilgili süreci başlattıklarını bildirdi. Açığa alınan öğretmenler hakkında herhangi bir ihraç kararının verilmediğini, soruşturmalar neticesinde ihraç edilen öğretmenlerin belirlenmesinin ardından öğretmen ihtiyacına ilişkin sayının yeniden tespit edileceğini söyleyen Tekin, ilk etapta alınacak sözleşmeli öğretmen sayısının 15 bin olduğunu anlattı. Sözleşmeli öğretmenlikle ilgili ayrıntılı bilgilerin yer alacağı kılavuzun 4 Ağustos’ta yayınlanacağını belirten Tekin, “8 Ağustos tarihi itibarıyla sözleşmeli öğretmen adaylarımızdan ön başvuruları alacağız” dedi.     

Sözleşmeli öğretmenliğe başvuranlar için ülke genelinde 18 sınav merkezinde mülakat merkezleri kurduklarını söyleyen Tekin, öğretmenlerin yeni eğitim öğretim döneminde göreve başlayacaklarını ifade etti. Tekin, sözleşmeli öğretmen alımıyla ilgili genel koşullarda hiçbir değişiklik yapılmadığını vurguladı.     

“KOPYAYA BULAŞANLARI ZATEN İHTAÇ ETMİŞTİK”     

Yusuf Tekin, 2010 KPSS’de genel kültür-genel yetenek bölümlerinin iptaline ilişkin bir soru üzerine, şunları söyledi:
“Sayın Başbakanımız da açıkladı. ‘Kopyaya bulaşmayan, herhangi bir suç işlemeyen kimseyi mağdur etmeyeceğiz’ dedi. 2010 KPSS ile kamuya atanan 80 bin dolayında kamu personeli var. Bakanlığımız bünyesinde de 45 bin dolayında öğretmen, 2010 KPSS skorlarını kullanarak atanmış durumda. Bu arkadaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok. Bunların içerisinden haklarında kopya sebebiyle soruşturma ya da yargı süreci devam eden sayı dışındakilerin etkilenmeyeceğini Sayın Başbakanımız zaten deklare etti. Bizim de elimizde o rakam belli zaten. Daha önce yargılama süreci devam ederken yargı makamları, mahkemeler bize bu rakamları isim isim bildirmişlerdi. Biz zaten bu arkadaşlarımızı ihraç etmiştik. Kopyaya karışmayanlar dışında hükümetimizin alacağı bir karar olursa bizim bakanlığımıza etkisi olmayacak. Bu anlamda kopyaya bulaşan, kopya nedeniyle yargılama sürecinde ismi olanları, kopya çektiği kesinleşen isimleri zaten ihraç etmiştik.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim