Öğretmen Diyarı

Askeri lise öğrencilerinden muhteşem proje

Işıklar Askeri Hava Lisesi, "Beyin Dalgalarıyla ve Baş Hareketleriyle Robot Kontrolü" adlı projeleri ile dünya çapındaki rakiplerini geride bırakarak birinci olmaya hak kazandı.

Işıklar Askeri Hava Lisesi, "Beyin Dalgalarıyla ve Baş Hareketleriyle Robot Kontrolü" adlı projeleri ile katıldıkları Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) INTEL Robot Yarışması'nın "Gençler" kategorisinden, ilk önce "İleri Düzey"e alındı, sonrasında ise bu kategoride birinci olmaya hak kazandı.

Engelli vatandaşları sosyal hayatın içine kazandırabilmek motivasyonuyla yola çıkan Işıklar Askeri Hava Liseli öğrencileri, birincilik ödülünü aynı zamanda Dünya Engelliler Günü olan 4 Aralık 2015 tarihinde İstanbul'da düzenlenen törende Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın elinden aldı.

Dünya çapında ödülleri bulunan uluslararası rakipleri arasından, yaklaşık 500 proje içinden sıyrılarak birinci olan Işıklar Askeri Hava Lisesi Öğrencileri Furkan Şahin, Ali Osman Kul, İrfan Akarsu, Ahmet Kuriş, Hava Öğretmen Üsteğmen Hüsnü Turhan'ın danışmanlığında hazırladıkları proje ile kas engelli bir kişinin beyin dalgaları ve baş hareketleriyle tekerlekli sandalyesini kumanda edebilmesi sağlanabiliyor.

 

İhlas Haber Ajansı
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim