Öğretmen Diyarı

ASIL MESLEĞİ ÖĞRETMEN OLAN, KAMUDA ALT HİZMETLERDE ÇALIŞAN 10.000 KAMU ÇALIŞANI 2015 EYLÜL AYINDA MEB’E AKTARILMASI BEKLENİLİYOR ! ! !

 Bütçede oluşan açık, dolarda durdurulmayan artış ve ortada dolaşan kriz senaryolarına karşın Milli Eğitim Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın bütçede gelir-gider dengelerinde daha rasyonel,daha tutumlu olması gerekliliğini doğurmuş olup devletin mali disipline daha fazla ağırlık vermesine sebep olmuştur. Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI'nın açıkladığı 37.000 öğretmen alımı ile Şubat 2016'da atama olmayacak yorumu; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN'ın Kırıkkale'de açıkladığı 47.000 alımın gerçekleştirilmesi için geriye kalan 10.000 öğretmen farkını öğretmen olan "kamu çalışanlarının memur kadrolarının MEB'in devlet okullarına öğretmen olarak mı kaydırılacak?" beklentilerine neden olmuştur. Resmi açıklamalardaki 10.000 öğretmen farkını, 90.000 ücretli öğretmenin devlete verdiği yük yerine, bütçeden sıfır giderle mali disiplinden taviz vermeyecek şekilde hali hazırda devletin zaten maaş ödediği öğretmenlik yapma hakları bulunan kamu çalışanları yani memuröğretmenlerden karşılanması mı planlanmaktadır? Bu durumda; devlet bütçesine nefes aldırmak, mali disipline zarar vermeyecek şekilde zaten Genel Bütçe kapsamında Maliye Bakanlığı tarafından maaşları yatırılan memuröğretmenler olarak tabir edilen "öğretmen kamu çalışanları" önümüzdeki ay yani Eylül2015'te kadro değişimleri gerçekleştirilip ataması mı yapılacak? eskiden olduğu gibi kamu kurumlarındaki öğretmenlik yeterliliğine ve mesleki ihtisasa sahip memurların kurumlararası atama ile geçişlerinin sağlanmasını planladıkları haberleri duyulmaktadır. Milli Eğitim ile Maliye Bakanlığının kamu yararı ilkesini göz önünde bulundurarak devletin verimli öğretmen ihtiyacının ve söz konusu 10.000 kadro farkının "öğretmen olan kamu çalışanlarından" karşılanacağı yorumları sık sık yapılmakta olup MEB ve Maliye Bakanlığının konu hakkında açıklama yapması beklenmektedir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi'nin sürecini durduğu dershane öğretmenlerinin KPSSsiz MEB devlet öğretmenliğine geçirilmesinden kalan 3121 boş kadronun da KPSS ile atanmış memuröğretmenlerin kurumlar arası kadro kaydırmasında kullanılması yerinde olacaktır Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu kez akıllıca uygulayacağı belirtilen öğretmen kamu çalışanlarının mağduriyetini bitirecek konu ile ilgili iddialar karşısında sessiz kalmayacağı umulmaktadır. Ortada dolaşan iddiaların,yorumların,beklentilerin MEB tarafından yapılacak ayrıntılı açıklama ile aydınlatılması Eylül2015'e sayılı günler kala asıl mesleklerine kavuşacak olan "yönetmelik mağduru öğretmenliklerini yapamayan memurlar" tarafından da heyecanla beklenmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
G. ARSLAN 2 yıl önce

ÇÖZÜM BASİT:MEMURÖĞRETMENLERin devletteki memur kadrolarının MEB okullarındaki öğretmen kadrolarına aktarılmaları "Mezuniyet Tarihi Önceliği" veya "Emekliliğe Esas Toplam Hizmet Süresi " veya "SSKlı Öğretmenlik & Öğreticilik Süreleri + Memuriyet Süreleri" ya da kendi aralarındaki başka bir adil ölçüte göre sıralamayla, anayasal aile birliğinin korunması adına zorunlu hizmetten muaf tutulup ya eskisi gibi %3’lük kontenjanla ya da tahminen 3000'nin biraz üzeri kişilik toplu bir kadro kaydırması

Avatar
öğretmen 2 yıl önce

31.08.2012 yönetmeliği lehimize çevrilsin artık.

Avatar
Özgün Kayıtmaz 2 yıl önce

Sesimizi duyun artık, hakkımızı istiyoruz!

Avatar
Ahmet fatih 2 yıl önce

İnşallah En kısa zamanda bu haksızlık giderilir. ....

Avatar
isa 2 yıl önce

Milli eğitime yazıklar olsun.

Avatar
Kadir 2 yıl önce

Memur ogretmenler magdur

Avatar
Mehmet Tuğ 2 yıl önce

Büyük bir sabırsızlıkla bekliyoruz. Hak yerini bulur, müjdeli bir haber alırız inşallah...

Avatar
Hakan Gürcan 2 yıl önce

Yom artık daha neler!.. KPSS'nin tamamına girişimler herkes gibi atansinlar...