Öğretmen Diyarı

Ashoka Vakfı Türkiye’nin Fark Yaratan Okullarını Seçti

 

Ashoka Vakfı önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye’nin öncelikli sosyal sorunlarına cevap veren, aktif bir sosyal girişimci ağı oluşturmayı; sosyal girişimcilerin ekonomik ve sosyal etkilerini artırmayı; özellikle gençleri sosyal girişimciliğe teşvik etmeyi; Türkiye ve bölgede sosyal girişimcilik alanına şekil veren bir aktör haline gelmeyi hedefliyor.

Ashoka Vakfı’nın bu amaçla hayata geçirdiği programlardan birisi de Türkiye’deki yenilikçi okulları belirlemek, buluşturmak ve desteklemek amacıyla yürüttüğü “Fark Yaratan Okullar”. Ashoka, Fark Yaratan Okullar Programı (Changemaker Schools) ile yenilikçi okulları belirliyor, buluşturuyor, destekliyor ve en önemlisi küresel bir “Fark Yaratan Okullar Ağı” oluşturuyor.

Fark Yaratan Okullar Neleri Farklı Yapıyor?

Fark yaratan okullar, özgüvene, yaratıcılığa, empatiye ve dolayısıyla hem kendilerinin hem de başkalarının tüm potansiyelini açığa çıkarma imkânına sahip çocuklar yetiştiriyor. Bu sayede sosyal, çevresel ve ekonomik gelişmeye öncülük eden yeni bir nesil ortaya çıkıyor.

Değişimin, eğitimin köklerinden başlaması için etkili programlara sahip olmak ve inovasyon yapmak yeterli değil, öğrenim ortamlarının da değişmesi gerekiyor. Ashoka, bu değişimin, eğitimin merkezindekiler tarafından gerçekleştirileceğine inanıyor. Bu nedenle her fark yaratan okul, öğretmenlerin, anne-babaların, öğrencilerin ve/veya personelin bir araya geldiği bir “değişim ekibi”ne sahip. Öğrenciler, öğrenme sırasında aktif katılımda bulunuyor ve yaşayarak öğrenme sıradan bir okul gününe nüfuz ediyor. Okul, yeni fikirler geliştirmek ve test etmek için gerekli kapasite ve isteğe sahipken; yöneticileri de okul ve toplum genelinde yenilikçilik kültürünü teşvik ediyor.

Ashoka’nın amacı, her okulla birebir çalışmak veya her okulu Fark Yaratan Okullar Ağı’na dahil etmek değil. Ashoka temel olarak, temsil gücü olan az sayıda ve dikkatle seçilmiş okullar yoluyla diğerlerinin izleyebileceği iyi örnekleri göstermeyi ve onları bu yönde harekete geçirmeyi amaçlıyor. Okullara, izleyebilecekleri katı bir program sunmuyor, halihazırda yürüttükleri çalışmalarla etkilerini nasıl artırabilecekleri konusunda onları düşünmeye teşvik ediyor. Türkiye’den üç okul Ashoka’nın Küresel Ağı’na katılıyor:

Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Derneği

\"mutlu-keci-ilkokulu-resim\"

Başka Bir Okul Mümkün (BBOM) Derneği, mevcut eğitim sistemi hakkındaki sıkıntılarını ve endişelerini konuşmaktan “usanan” bir grup eğitimci ve veli tarafından “harekete geçmek” amacıyla 2010 yılında kuruldu. BBOM okulları demokratik eğitim, ekolojik duruş, kâr amacı gütmeyen özgün finansman ve alternatif eğitim ilkelerini benimsiyor. Çocuklardan oluşan okul meclisleri var. Çocuklar bu meclis toplantılarında beslenme, derslerin işlenişi ve davranışlara yönelik kuralları tartışıyor. Atölye çalışmaları yapılıyor ve öğrenciler katılacakları atölyeleri kendileri seçiyor. Karbon ayak izini en düşük seviyelere indirmek için bir “yeşil ekip”leri var. Kütüphane de çocuklar tarafından yönetiliyor.

www.baskabirokulmumkun.net

YeniOkul\"yeni

YeniOkul, her çocuğun gerçek potansiyelini ortaya çıkarmayı amaçlayan oldukça kişiselleştirilmiş bir yaklaşım benimsiyor. İlham kaynakları, kökleri İtalya’ya dayanan çocuk merkezli ve yapılandırmacı “Reggio Emilia” yaklaşımı. Sadece sınıflar değil, bahçeden kütüphaneye, atölyelerden avluya okulun her yeri bir öğrenme ortamı olarak tasarlanmış. Resim, müzik, fotoğraf, seramik, heykel gibi farklı sanatsal diller aracılığıyla çocuğa kendini ifade etme imkânı sunan atölyeleri var. Çocuklar atölyelerde, seçtikleri tek bir alanda çalışmalar yapabilecekleri gibi disiplinlerarası bir anlayışla da çalışabiliyor.

www.yeniokul.com.tr

Adapazarı Özel ENKA Okulları

\"adapazarı

Adapazarı Özel ENKA Okulları, ENKA Vakfı tarafından 1999 Marmara depreminin akabinde, felakette evini ve ailesini kaybetmiş çocuklar için prefabrik bir okul olarak kuruldu. Kurulduğu günden bu yana da bölge halkıyla sıkı bağlar geliştirdi. Burs alan öğrencilerin oranı, öğrencilerinin tümünün burslu olduğu ilk yıllardan bu yana hâlâ yüksek. Okulda alınan kilit kararlarda, öğrenciler aktif bir role sahip. Soru sorma odaklı bir öğrenme felsefesinin yanında yaratıcılığın teşvik edilmesi amacıyla teknoloji kullanımına öncelik veriliyor. Çocuklar, bölgenin sorunları hakkında yerel yönetimlerle görüşme yapma konusunda destekleniyor ve böylece “aktivist öğrenci” kültürü teşvik edilmiş oluyor.

www.enka.k12.tr

EĞİTİMPEDİA

Kaynaklar: http://turkey.ashoka.org/ , Fark_yaratan_okullar2 (1)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol