Öğretmen Diyarı

Arınç\'tan flaş dershane açıklaması!

Arınç\'ın konuşmasından satırbaşları:

Dün üzücü bir olay yaşandı. 26 Ocak İstanbul Esenyurt’da MHP seçim irtibat bürosu açılışında seçim otobüsü taşlanmış sonra kavga çıkmış ve Cengiz Akyıldız adlı arkadaşımız vefat etmiştir. İçişleri Bakanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi arayarak olayla ilgili bilgi verdi.Üzerinden çıkan kimlikte Cengiz Yücel yazıyor ama Cengiz Akyıldız olduğunu biliyoruz ailesine başsağlığı sevenlerine sabır diliyoruz.

Olayla ilgili soruşturma ciddi bir şekilde devam ediyor. Karşıt görüşlü olanları önce taşlayarak sonra da silahlı saldırıyla bu olayı gerçekleştirdiğini biliyoruz. Seçim büroları ya da adaylarımızın ofisleri açılabilir. Süsleme de yapılabilir toplantılar da yapışabilir. Ancak bu yerlerin açılışı ve adreslerinin mülki amirlere bildirilmesi lazım. Buralarda toplantı yapılacağı zaman güvenlik birimlerine de haber verilmesi gerekir.

Adalet Bakanımız bir sunumda bulundu. Kişisel verilerin korunması kanun tasarısı görüşüldü. Olumlu karşılandı ve imzaya açıldı. Bir diğeri de Milli Eğitim Bakanımız tarafından yapılan sunumdur. Mili Eğitim personeli ve teşkilat yapısıyla ilgili olarak bazı kanun ve KHK’larda değişiklik yapılması öngörülmektedir. Bunun 3 maddesi dersanelerle ilgilidir. Bunların faaliyetlerinin 1 Eylül 2015’e kadar sürdürülmesi ön görülmektedir. Olumlu bulunarak imzaya açıldı. Yakın zamanda da TBMM’ye gönderileceğini düşünüyorum.

DERSHANE AÇIKLAMASI

Diğeri de Milli Eğitim Bakanı\'mızın yaptığı sunumdur. Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması öngörmektedir. Bunlardan birincisi özel dershanelerle ilgilidir, 1 Eylül tarihine kadar devam edilip, etüt merkezlerine dönüştürülmesi istenmiştir, bu da imzaya açıldı.

SORU&CEVAP

TÜBİTAK RAPORU


Soru: Basında yazılıp çizilen bir rapordan bahsediliyor siz bu raporun orijinalini gördünüz mü?

Böyle bir rapor içeriği itibarıyla yayınlandı mı? Bu konuda TÜBİTAK bir açıklama yapmadı bildiğim kadarıyla. Bunu üzerine genel konularda birkaç cümle söyleyebiliriz. Yeniden yargılama konusunda bir çalışma başlatılmıştı ancak tamamlanmadığını biliyorum. Türkiye’de yeniden yargılama yapılmasına ihtiyaç varsa bu konuda ne yapılabilir Adalet Bakanımız bu konuyu ortaya artanlarla bir çalışma yapacaktı. Ancak sonuçlanmış bir durum mevcut değildir.

Soru: Bir torba kanun hazırlığı olduğu, hurda teşviği gibi, bedelli askerlik gibi düzenlemeler var denildi, böyle bir şey var mı?

Torba kanun diye bir tabir yoktur bizim dilimizde, bir çok kanun bir araya gelince torba denildi, öylece ismi kaldı. Bunun adı bazı kanun ve kararnamelerde değişiklik yapılması ile ilgili kanun değişikliğidir. Bunlar çok maddeli olduğu için Meclis\'te de bunların bölümler arasında görüşülmesi kanuna bağlanıyor. Çok maddeli bir kanun bu hafta görüşülecek, sanıyorum 109 ya 112 maddeli kanundur, bu komisyondan çıktı. HSYK ile ilgili kanun teklifi görüşülmese geçen hafta başlayacaktı. Ama yeni bir konuysa o konuda bir bilgim yok.

STAR

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim