Öğretmen Diyarı

ANTALYA'DA KARMA EĞİTİM KRİZİ

DHA’nın haberine göre, Antalya’nın Döşemealtı İlçesi’ndeki Karataş İlkokulu’nda bir öğrenci velisinin kızlı- erkekli oturma düzenine karşı çıkması nedeniyle geçen yıl başlayan ve yaklaşık 1.5 yıldır devam eden kriz aşılamadı. Geçen yıl ilkokul birinci sınıf öğrencileri, sınıf öğretmenleri tarafından karışık oturtuldu. Okula Aşağı Oba’dan taşımalı gelen 7 yaşındaki kız öğrencinin velisi çocuğunun sınıfta karma eğitim görmesinden rahatsız oldu.

Sınıf öğretmeninin öğrencilerin oturma düzenini değiştirmemesi nedeniyle aile çocuklarını okula göndermedi. Öğrencinin geçen yıl aylarca okula gönderilmemesiyle ilgili okul yönetimi de tutanak tuttu. Bu süre zarfında okul yönetimi, öğretmenler ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri aileyi iknaya çalıştı ama başarılı olamadı.Yeni eğitim öğretim yılında da ailenin kız çocuklarını okula göndermemesi üzerine ilçe milli eğitim müdürlüğü ve okul yönetimi karar alarak, ikinci sınıfı 2 ayrı sınıfa ayırdı. Kura çekimi yapılarak sınıflar oluşturuldu ve okuldan alınan öğrencinin bulunduğu sınıfa ücretli öğretmen ataması yapıldı.

Basına bilgi verme yetkisi olmadığını belirten Döşemealtı İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin Acar ise kendi yasal çerçevesinde işlemin devam ettiğini ve bir sıkıntı olmadığını söyledi.

‘Bu durum AKP’nin 13 yıllık eğitim politikasının sonucudur’

Konuyla ilgili görüştüğümüz Eğitimsen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürt şunları dile getirdi:
"AKP döneminde 13 yıllık eğitim politikalarının sonuçlarını görüyoruz. Laik ve bilimsel eğitim yok edilmeye, gerici eğitim politikaları uygulanmaya çalışılıyor. AKP’nin 13 yıllık eğitim politikaları yavaş yavaş uygulamaya geçiriliyor. Tüm araştırmalar gösteriyor ki en başarılı eğitim karma eğitimdir. Ancak karma eğitim ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Diğer yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesinden 140 bin öğretmen açığı olduğu söylenmişken bu okulda ücretli öğretmen alınıyor."

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim