Öğretmen Diyarı

ANLIYORUM AMA KONUŞAMIYORUM' DÖNEMİ BİTİYOR!

EVDEKİ EVCİL HAYVANINIZLA BİLE İNGİLİZCE KONUŞUN.
Türk insanının yabancı dilde, özellikle de İngilizce’de yaşadığı tutukluk bilinen bir gerçek. Mükemmel seviyede İngilizce bildiği halde iş pratiğe döndüğünde “Konuşurken hata yaparak, gülünç duruma düşerim” düşüncesiyle yaşanan gerilim ve panik halini, İngilizce dil bilgisine uygun konuşmak isterken ortaya çıkan “hiç konuşamama” sorununu atlatmak aslında son derece kolay. İngilizce Öğretim Uzmanı Doğuş Aydın, evdeki evcil hayvanınızla bile konuşmanın İngilizce konuşamama sorununa olan olumlu etkisini vurgulayarak “her koşulda ve her fırsatta pratik yapmak” gibi çok akılcı bir yöntem öneriyor. “İngilizce’yi anlıyorum ama konuşamıyorum” sözlerini o kadar sık kullanıyoruz ki, bu sorunumuz ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın gösterilerine bile malzeme olmuş durumda. İngilizce Öğretim Uzmanı Doğuş Aydın, toplum olarak İngilizce konuşmaktaki bu tutukluğumuzun sebeplerinden birinin, Cem Yılmaz’ın dediği gibi Türk insanının “mükemmeliyetçilik” özelliği olduğunu belirtse de “Bu konudaki esas sorunumuz kendimize olan güvensizliğimizden kaynaklanıyor. Yanlış cümle kurmaktan korkmayın” diye konuştu.

“İNGİLİZCE DEĞİL GRAMER ÖĞRENİYORUZ!”

Türkiye’de öğrencilerin çocukluktan bu yana İngilizce konuşmayı değil sadece İngilizce dilbilgisi öğrendiğini ileri süren Aydın, “Günlük hayatımızda kendi anadilimiz olan Türkçe’yi bile konuşurken dilbilgisine bu kadar dikkat etmiyoruz. Ancak söz konusu İngilizce olunca nedense birden bire her zaman çekimini harfi harfine kullanmaya çalışıyoruz. Haliyle bu da akıcı konuşma üzerinde bir tutukluk yaratıyor” ifadelerini kullandı.

HER KOŞULDA, HER FIRSATTA PRATİK!

 

Yazının tamamı: http://www.hurriyetaile.com/sizin-icin/kampanyalar-duyurular/anliyorum-ama-konusamiyorum-donemi-bitiyor_20165.html?utm_source=hurriyet&utm_medium=sosyal&utm_campaign=sosyal-10-20165?utm_source=copy-paste&utm_medium=copy-paste&utm_campaign=copy-paste-with-url

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim