Öğretmen Diyarı

Anayasa hukukçuların dershane yorumu

Esra ÜLKAR

Anayasa Mahkemesi (AYM) ‘Dershaneler kapanmayacak’ dedi. Ama şu anki kanunda ‘dershane’ ibaresi yok. Bir yandan kanunlarda dershane ibaresi olmadığı içi otomatik AYM kararının ardından kapanması gerektiği savunulurken, bir yandan da dershanelerin devam etmesi gerektiği belirtiliyor. Anayasa hukukçularına göre ise AYM kararlarının bütün kurumları bağlayıcı özelliği olduğu için ‘dershane’ ibaresi yönetmelik ve kanunlarda olmasa bile kararların uygulanması gerekiyor. Bunun için de idari düzenleyici işlem şart.


Bütün kurumları bağlar   

Prof. Dr. Aysel Çelikel (Eski Adalet Bakanı): ‘’Yönetmelikte, kanunda dershane maddesi çıkarılırsa dahi AYM’nin kararı, ‘Yeni bir hazırlık yapmadan eğitim kurumlarına yardımcı kurum olmak üzere kurulmuş dershaneler önemli bir işlev görmekte o yüzden bir düzenleme olmasa bile kapanamayanlar faaliyetlerine devam edecek. Kapanmış olanlar isterse yeni bir dershane açmak için başvurabilir.’’


Prof. Dr. Erdoğan Teziç (Anayasa Hukukçusu): "AYM kapanmayacak diyorsa kapanmayacak. Bir idari düzenleyici işlem gerekecek. Daha berrak olması, tereddütleri gidermek için bir yönetmelik çıkarmakta isabet var. Dershanelerin şu an öğrenci olmasına bir engel yok ama bir düzenlemeyle tereddütler giderilsin. Kim, nasıl olacak? Dershanelerden okula dönüşenler var. Bunların durumu ne olacak. Burada bir idari düzenleyici işlem zorunlı." 


 Hürriyet

 

 

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol