Anasınıflarda el şaplatmalı besmele uygulaması

Milli Eğitim Şurası'nda alınan bir tavsiye kararı Osmaniye'de hayata geçirildi. Buna göre anasınıflar yemeğe besmeleyle başlayıp, Allah-u Ekber derken elini şaplatacak...

19. Milli Eğitim Şûrası'nda alınan 'anaokullarında değerler eğitimi verilmesi' yönündeki tavsiye kararı, Osmaniye Kadirli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 'acil' olarak hayata geçirildi. İlçedeki okullara gönderilen programda, "Derse besmeleyle başlanacak, dua pekiştirme günleri yapılacak" gibi başlıklar yer alıyor.

 

Milliyet Gazetesi'nden Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre İlçe Milli Eğitim, anaokullarında değerler eğitiminin nasıl verilmesi gerektiğine ilişkin 21 sayfalık bir program hazırlayıp ilçedeki okullara gönderirken, programda dikkat çekici başlıklar yer aldı. 

 

Buna göre, 3-6 yaş arası anaokulu öğrencileri, derse besmeleyle başlayacak, dua ve sureleri tecvit kurallarıyla öğrenecek. Çocuklara okulda Kuran-ı Kerim dersi de verilecek. Buna göre öğrenciye Kuran-ı Kerim’le ilgili genel bilgiler verilecek, Kur'an’dan bölümler okunacak, Kur'an alfabesinin ilk 5 harfi tekerlemelerle mahreçli olarak çalıştırılacak. 

 

Programa göre anaokulu öğrencilerine şunlar anlatılacak: 

 

- Öğrenciler derse selam ve besmele ile başlayacak. 

 

- Çocuklara öğretilecek dualar önce öğretici tarafından yüksek sesle tane tane okunacak. Daha sonra duayı önce öğretici sonra çocuklar okuyacak. 

 

- Dua pekiştirme günleri yapılacak. Öğrenciye öğrendiği duaları tekrar etme alışkanlığı kazandırılacak. 

 

- Haftalık dua çizelgesi oluşturulacak. 

 

- Besmele ve ‘Allahuekber’ hareketli bir şekilde öğretilecek. Çocuk, besmeleyi hecelerken sağa sola, öne arkaya dönecek, ellerini şaplatacak. “Allahuekber” derken, “Kim daha sesli söyleyecek?” gibi sorularla öğrenci motive edilecek. 

 

- Kuran öğretiminde masal hikaye anlatımı, etkinlik ve konuya geçiş tekerlemeleri mutlaka kullanılacak. 

 

- Çocuğa dua etmenin adabı ve önemi öğretilecek. 

 

- Dua ve sureler tecvit kurallarıyla öğretilecek. 

 

- Tecvit kuralları (tutma-uzatma-çekme vb) parmak oyunları ya da drama gibi oyunlarla öğretilecek.

 

Kaynak: Milliyet

 

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim