Öğretmen Diyarı

Anasınıfı ve Sınıf Öğretmenlerinin Ek Ders Mağduriyeti Giderilmelidir


Turkkamu.net- Öğretmenler arası aylık karşılığı ders ve ek ders adaletsizliği giderilmelidir. Ana sınıfı ve  “Sınıf öğretmenlerinin haftada 18 saat maaş karşılığı derse girme zorunluluğu bulunurken, bu durum branş öğretmenlerinde 15 saattir. Aynı zamanda anasınıfı öğretmenleri teneffüs bile yapmadığı halde 18 saat maaş karşılığı derse girmek zorundadır. Bu durumda anasınıfı ve sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenlerinin aylık karşılığı ders yükünün 15 saati geçmemek üzere eşitlenmesi gerekmektedir.

Anasınıfı ve Sınıf öğretmeni haftada 30 saat derse girerse: 18 saat maaş karşılığı, 12 saat ek ders 3 saat hazırlık ve planlama olarak toplam haftada 15 ek ders yazılır.

Yaklaşık olarak bir hesaplama yapacak olursak;

Anasınıfı ve sınıf öğretmenleri

1 haftada 15 saat * 9.77 TL= 146,55 TL

Aylık=586,02 TL ücret almaktadır.

Bir Branş öğretmeni haftada 30 saat derse girerse: 15 saat maaş karşılığı, 15 saat ek ders 2 saat rehberlik ve her 10 saat'e 1ders fazla yazılarak (30 saate 3 saat eder) toplam 20 saat ek ders yazılır.

Branş öğretmenleri

1 haftada 20 saat * 9.77 TL= 195, 4 TL

Aylık= 781,06 TL ücret almaktadır.

Branş öğretmenleri yaklaşık olarak anasınıfı ve sınıf öğretmenlerinden aylık 196 TL fazla almaktadır. Öğretmenlerin yaklaşık olarak on ay ek ders ücreti aldığını düşünürsek yıllık fark 1960 TL etmektedir.

Yukarıdaki örneklerde de görüldüğü üzere anasınıfı ve sınıf öğretmenleri mağdur edilmektedir.

Ayrıca, Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında, okul öncesi ve sınıf öğretmenlerine kurs görevi verilmeyecek olması bu haksızlığı % yüz artırmıştır. Bir tarafta  branş öğretmenlerine, bu kurslarda %100 artırımlı ek ders ödemesi yapılacak, diğer tarafta  okul öncesi ve sınıf öğretmenleri bu kurslarda görev alamayacaklar.

Bu mağduriyetin ve adaletsizliğin biran önce anasınıfı ve sınıf öğretmeninin lehine değiştirilmelidir.

Kaynak: "Turkkamu.net "

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Sezer öğretmen 2 yıl önce

Sanki tüm branş öğretmenleri 30 saat derse giriyormuş gibi... Nerde öyle okul! Branş öğretmenleri genelde 20saatle sınırlı kalıyorlar. Asıl sınıf ve anasınıfı öğretmenlerinin ek ders kaygısı yok onlar daha avantajlı

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim