Öğretmen Diyarı

Anaokulu öğrencilerinden ‘selamün aleyküm’lü karşılama

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, İzmir'in Karabağlar ilçesinde yaptırılan 32 derslikli Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışını yaptı. Avcı, okulda çocuk gelişimi bölümüne bağlı hizmet veren anasınıfını ziyaret ederken, minik öğrenciler tarafından ‘selamün aleyküm’ diyerek karşılandı.


Milli Eğitim Bakanlığı'nın son 12 yılda Türkiye Cumhuriyeti bütçesinden en fazla pay alan bakanlık haline geldiğini ve bu sayede eğitim altyapısı anlamında büyük ilerleme katedildiğini belirten Avcı, şunları söyledi:

"Eskiden Türkiye Cumhuriyeti bütçesinde en büyük pay, günün gereklerinin de bir sonucu olarak Milli Savunmaya ayrılırdı ama 12 yıldan beri bütçedeki en büyük pay Milli Eğitime ayrılıyor ve nerede bir toplu açılış olsa buradaki en büyük pay da milli eğitim kurumlarımızın, okullarımızın, pansiyonlarımızın açılışı oluyor."

      

Avcı, İzmir'in de bu süreçte eğitim altyapısı bakımından hızla geliştiğini ve hızla gelişmeye de devam ettiğini dile getirerek, şu bilgileri verdi:

"2002-2003 eğitim öğretim yılında İzmir genelinde 11 anaokulu vardı; 2014-2015'te bu sayı 60. Demek ki, 49 ilave olmuş. İlkokul ve ortaokul daha önce 8 yıllık kesintisiz eğitim nedeniyle bir aradaydı, ikisinin bir arada olduğu temel eğitim kurumu sayısı 892 iken bugün 704 ilkokul, 459 ortaokul olmak üzere toplam 1163'e çıkmış durumda. Yeni açacaklarımız bu sayılara dahil değil. Aynı şey liselerde de söz konusu 73'ü genel, 19 Anadolu lisesi olmak üzere toplam 92 lise düzeyinde eğitim kurumu vardı, bugün 111 lise var. Spor lisesi yoktu açtık, sosyal bilimler lisesi yoktu, şimdi 3 tane var, meslek liselerinde çok sevindirici gelişme yaşıyoruz 153 olan meslek liselerinin sayısı, bugün 298. Bunlar içinde anadolu meslek lisesi hiç yoktu, şimdi 6 tane. Müzik ve sahne sanatları lisesi yoktu, açtık. Müzik ve bale okulu yoktu, açtık. Rehberlik ve araştırma merkezi sayısı 3'tü, şimdi 11."

      

Bunların önemli gelişmeler olduğunu ama yeterli görmediklerini, hem devlet yatırımlarıyla hem de hayırseverlerin katkılarıyla eğitim öğretim kurumu sayısını daha da artıracaklarını vurgulayan Avcı, öğrencilere hitaben, "Sizlerin daha konforlu sınıflarda, daha az öğrencinin yer aldığı sınıflarda daha çok atölyelerin, laboratuvarların, spor imkanlarının olduğu okullarda eğitim görmenizi sağlamak için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

      

Minik öğrenciden ‘selamün aleyküm’

      

Bakan Avcı, konuşmasının ardından İzmir Valisi Mustafa Toprak ve protokolün diğer üyeleriyle okulun açılışını yaparak, uygulama sınıflarını gezdi.

Okulda çocuk gelişimi bölümüne bağlı hizmet veren anasınıfını ziyaret eden Bakan Avcı, buradaki bir minik öğrenci tarafından ‘selamün aleyküm’ şeklinde karşılandı. Bakan Avcı da öğrencinin selamını, ‘aleyna ve aleyküm selam’ diyerek aldı.

      

Avcı, daha sonra ziyaret ettiği okulun uygulama mutfağında öğrenciler tarafından hazırlanan pastayı kesti ve beraberindekilere ikram etti.

      

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim