Öğretmen Diyarı

Anaokullarında 'kırmızı' ihlali

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Sağlık Bakanlığı, obezite ve diyabetle mücadele kapsamında, bu eğitim yılı başında, okul kantinlerinde satışını uygun gördükleri ve görmedikleri gıdaların listesini açıkladı. Buna göre, gazlı içecekler, aromalı içecekler (soğuk çay), kolalı içecekler, kızartmalar, cipsler, tüm çikolata ürünleri, tüm şeker ve şekerleme ürünleri (jöle şekerleme, sert şekerleme), gofret, kekler ve pastalar (yaş pastalar, ekler, kruvasan, donut, parfe, mozaik pasta, muffin, cupcake), hamurlu şerbetli tatlılar 'kırmızı' listeye alındı ve bu ürünlerin okul kantinlerinde satışı yasaklandı. Ancak okullarda toplu beslenme hizmetlerinin kaliteli ve dengeli olmasına yönelik yapılan bu listelere, bazı anaokullarında 'keyfi' olarak uyulmadığı ortaya çıktı. Habertürk, yaptığı araştırmada, devlete ait ya da özel kimi anaokullarında, çocuklara aylık beslenme mönüleri kapsamında ambalajlı abur cubur, şekerleme, aromalı içecek, çikolata, gofret, kek, kızartma gibi 'kırmızı' listedeki ürünlerden verildiğini belirledi.

Oysa Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'nun, okul öncesi ve okul çağındaki çocuklara yönelik hazırladığı beslenme önerilerinde, mönülerde süt, ayran, limonata, haşlanmış yumurta, zeytin, söğüş salata, menemen, bitki çayı, bal, mevsim meyveleri gibi gıdalara yer verilmesi öngörülüyor. Tatlı önerileri arasında ise kek, doğal limonata, doğal meyve suyu, muhallebi, cevizli kurabiye gibi gıdalar var. Ancak İstanbul'daki bazı anaokullarının mönülerinde son derece ucuza satılan hazır meyve suları, kola, elma şekeri, kendine yer bulabiliyor. Bu durum, özel günlerde daha da 'raydan' çıkabiliyor.

ANNELER ŞİKAYETÇİ

Çocukların tüketmemesi gereken 'kırmızı' listeden gıdaların bazı anaokullarında ve kreşlerde mönülere konulmasına, anneler de tepkili. Kimi anneler Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Alo 172 hattını arayarak şikayette bulunuyor. İşte, annelerin şikayetlerinden bazı çarpıcı örnekler...

HAZIR MEYVE SUYU: "Çocuğum sürekli organik beslensin, dışarıdan hiçbir şey yemesin diyen aşırı tutucu annelerden değilim. Ama ne kadar geç tadarlarsa o kadar iyi."

HAZIR GIDANIN OLMADIĞI OKUL İSTİYORUM: "Abur cuburun, hazır gıda ve meyve sularının olmadığı, bahçede de masaların ve yemek faaliyetlerinin olduğu bir okul istiyorum."

 

Habertürk
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol