Öğretmen Diyarı

Anadolu Öğretmen Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri Kapatılıyor mu?

Bunun anlamı Sağlık Meslek Liselerinin kapatılması ve meslek liseleri içinde ayrı bir alan olarak sağlık ile ilgili bölümlerin yer alması demektir. Meslek liselerinin kronik problemleri bilinmektedir. Bu problem yumağının içine sağlık meslek lisesi bölümleri de böylelikle atılmış olacaktır. Sağlık meslek liseleri bir alanda uzmanlaşmış ve mesafe katetmiştir. Şimdi meslek liseleri bünyesinde sağlık alanları bir şeflik seviyesine düşürülmektedir. Büyük şehirlerde sağlık meslek liseleri varlığını bir süre daha müstakil olarak korumaya devam edebilecektir. Küçük şehirlerde ise birleştirme yolu ile bu yıl itibari ile sağlık meslek liselerinin kurumsal kimlikleri son bulmaya başlayacaktır.

 

Okul çeşitliliğini azaltma projesi kapsamında Anadolu Öğretmen Liselerinin de kapatılacağı yönünde bilgiler gelmektedir. Anadolu öğretmen liseleri şartları uygun olan yerlerde Fen Lisesine dönüştürüleceği, uygun olmayan yerlerde ise anadolu lisesine dönüştürüleceği söyleniyor.

 

Bu süreç sonucunda eğitim camiasında markalaşmış Anadolu Öğretmen Liseleri ve Sağlık Meslek Liseleri tarihe karışacaktır.  Bu okulların kapatılmasının eğitim öğretime katkısı ne  olacaktır?

 

Ben okul türlerinin azaltılmasının faydalı bir proje olduğunu düşünmüyorum. Bu proje ile tüm okul türleri bir müdürlük altında toplanacak, yönetilemez ve verimsiz eğitim kurumları meydana gelecek.  Uzun yıllar sonunda oluşan kurumsal kimlikler bir anda yok olacak.  Uzmanlaşmış ve spesifik eğitim imkanları olan sağlık meslek liseleri artık olmayacak, onun yerine meslek liseleri içinde imkansızlıklar için ayakta durmaya çalışan sağlık bölümleri göreceğiz.

 

Öğretmen liseleri için de aynı durum geçerli... Öğretmen liseleri özellikle ilçelerde en tercih edilen okul türüdür. Sağlık meslek liseleri de ilçelerde öğrenci ve veliler tarafından istisna okul olarak görülmekte idi.  Bu uygulama sonucunda itibar sorunu olan meslek liseleri içinde “sağlık meslek bölümleri” kaybolup gidecektir. Anadolu öğretmen liseleri ise “anadolu liseleri içinde” kaybolup gidecektir. Burada ilginç olan  ise  eğitim camiasında  “çok problemli lise” olarak bilinen Çok Programlı Liselerin korunmasıdır.

 

MEB tercih edilen ve belirli bir kalite yakalamış okulları asimile etmek, dönüştürmek yerine daha problemli olan meslek liseleri ve çok programlı liseler üzerinde reform çalışması yapsa daha isabetli olacaktır.

Ayrıca gelişmiş ülkelerde okulların çeşitliliği fazladır ve okullar belirli alanlarda uzmanlaşmaktadır. Her meslek kolu kendi alanında sektör temsilcileri ile birlikte mesleki eğitim kurumlarını oluşturmaktadır. Türkiyede ise bu “tek tipleşmeye” doğru gidişin ileriye gidiş olduğu konusunda ciddi şüpheler bulunmaktadır.

 

http://trabzon.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2014_05/08102550_basnaklamas.pdf

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol