Öğretmen Diyarı

Anadolu öğretmen liseleri kapanıyor

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe göre Anadolu öğretmen liseleri kapanırken artık imam hatibe de giriş kolay, çıkış zor olacak. Yönetmelik öncesi nakil için, okullar kendi arasından sınıf seviyesinde denk iken nakil yapılabilirken, artık, “Okulların her birinin kendi arasında ve fen liseleri ile sosyal bilimler liselerinden Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde” olmalı hükmü getirildi.

İmam hatip ve polis okullarına teşvik

Aynı yönetmeliğe, “Askeri lise ve polis kolejlerinden mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu dışındaki diğer okullara nakil ve geçişlerde nakil ve geçiş şartlarını taşımaları kaydıyla, mesleki ve teknik ortaöğretim programı uygulayan okullara nakil ve geçişlerde ise ikinci fıkranın (b) bendi hükümleri uygulanır. Ancak bu okullardan Anadolu liselerine her sınıf seviyesinde nakil ve geçiş yapılır” ifadesi de eklendi.

Anadolu öğretmen liselerinin kapatılmasıyla ilgili Eğitim-Sen yaptığı açıklamada Anadolu öğretmen lisesi mezunlarının ekstra puan aldıklarını, öğretmenlik bölümlerine yerleşebildiklerini, ancak MEB’in öğretmen liselerini kapatmasıyla öğretmen adaylarına tanınan bu hakkın da ortadan kalkacağını bildirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “1989 yılında Anadolu Öğretmen Lisesi adını alan öğretmen okulları normal Anadolu liselerine dönüştürmüştür. MEB adrese dayalı sistemle öğrenci alacağı yeni ortaöğretime geçiş sistemi ile birlikte, Anadolu öğretmen liseleri şartları uygun olan yerlerde Fen Lisesine ya da Anadolu Lisesine dönüştürülecektir. Dünyanın pek çok ülkesinde her biri kendi alanında uzmanlaşmış olan okul türlerine gereken önem verilirken, Türkiye eğitim sistemi içinde her dönem özel bir yeri olmuş olan Anadolu öğretmen liselerini kapatılmak istenmektedir. Okul çeşitliliğini eğitim sisteminin bir zenginliği ve eğitimin niteliğinin artması için bir fırsat olarak görmek yerine, okul türlerini hızla azaltıp, eğitimde “tek tipleşme”yi ön plana alan bir uygulamanın doğrudan bir dayatma şeklinde hayata geçirilmek istenmesi kabul edilemez.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim