Öğretmen Diyarı

ANADOLU LİSELERİ GENEL (DÜZ) LİSELERE DÖNÜŞÜYOR


Milli Eğitim bakanlığı 2013-2014 öğretim yılından itibaren genel liselerin bir kısmını meslek liselerine bir kısmı da Anadolu liselerine dönüştürüyor. Aslında tersine bir uygulama söz konusu genel liselere sadece Anadolu ünvanı kazandırılırken Anadolu liselerinin tüm özellikleri ortadan kaldırılıp genel lise özelliğine büründürülüyor. Bu durumda Anadolu liseleri genel liselere dönüştürülmüş oluyor.

Artık Anadolu liselerine sınavla öğrenci ve öğretmen alınmayacak. Adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre veliler çocuklarını kendi bölgelerindeki Anadolu lisesine daha önceleri genel liselere diploma ile kayıt yaptırıldığı gibi kaydettirecekler.

Öğrencilerin ilgi, istidat ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesi, öğrenci başarısı ve ülkenin insan kaynaklarını en etkili şekilde değerlendirilmesi son derece önemlidir. Yeni eğitim öğretim yılında planlanan uygulama ile liselere geçiş yapacak öğrencilerin önündeki seçenekleri oldukça daraltıyoruz. Nüfusu 500 binin altında olan illerdeki fen liseleri de kapatılıyor. Bu durumda öğrenciler mantıken genel liselere dönüşmüş Anadolu liseleri ile meslek liseleri arasında bir seçim yapmak zorunda kalacaklar.

Bugün ülkemizde bir çok fen lisesinden daha başarılı yüzlerce Anadolu lisesi var. Şüphesiz ki her insan değerlidir. Aynı zamanda her insanın; farklı farklı becerilere, zihinsel yetilere, ilgilere sahip olduğu da bilimsel bir gerçektir. Adı Anadolu olacak olan genel liselere dönüştürülmüş yeni lise modelinde bireylerin farklı özelliklerinin törpüleneceği açıktır. Bir mesleğe yönelik olmayan tamamen akademik lise özelliği olan bu okullarda eski sistemdeki fen lisesi düzeyinde bir öğrenciyle genel lise düzeyindeki bir öğrenciyi aynı sınıfta nasıl eğiteceksiniz. Her iki çocuğa da yazık olacak. Bu okullarda görev yapan öğretmenlerin de işi oldukça zor olacaktır. Bu sıkıntıyı aşmak için okullar zorunlu olarak seviye sınıfları oluşturacaklar bu uygulama nedeniyle de çeşitli sıkıntılar yaşayacaklardır.

Yukarıda belirttiğim yeni uygulamayla ilgili sıkıntılar bazı tedbirlerle en aza indirilebilir. Öncelikle bütün illerde bulunan fen liselerine kesinlikle dokunulmamalıdır. Fiziki şartları ve il içindeki konumları göz önünde bulundurularak Anadolu liselerinin en az %25’ine sınavla öğrenci alan Anadolu lisesi statüsü verilmelidir. Diğer Anadolu liselerinde de öğrencilere sınıf seçme ve istediği zaman sınıfını değiştirme konusunda her türlü kolaylık sağlanmalıdır. Böylece öğrenci kendi tercihiyle seviyesine uygun sınıfa yerleşmiş olacaktır.

Ergül SIRKINTI

EKSEN

Eğitimci Kamu Çalışanları Sendikası

Kayseri İl Temsilcisi


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol