Öğretmen Diyarı

\'Anadilimiz Resmi Alfabe İle Öğretilmelidir\'

''Anadilimiz Resmi Alfabe İle Öğretilmelidir''


Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin en geniş örgüt yapısına sahip ve 52 derneğin üst örgütü olan Kafkas Dernekleri Federasyonu;  MEB Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarında Adıge dili seçmeli ders müfredatı ve alfabesi konusunda, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, Ankara Kızılay’da, Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapacaktır.

 

Ortaokullarda okutulan seçmeli Adıge dili derslerinde iki yıldır resmi Adıge alfabesi ile hazırlanmış müfredat uygulanmaktadır. Bu uygulama devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı, Adige Dil Derneği (ADDER) tarafından latin harflerle hazırlanmış farklı bir müfredatı daha kabul etmiş ve söz konusu müfredat MEB-Tebliğler Dergisinin Nisan sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu şekilde Milli Eğitim tarihinde bir ilk yaşanmıştır ve bir dersin iki ayrı müfredatı ve iki ayrı alfabesi olmuştur. Bu durum yönetmeliklere, eğitim programı tekniklerine ve müfredatta birlik ilkesine aykırıdır.

Bu durumu yaratanlar yasalara aykırı davranmaktadır. Hem yasal açıdan hem de dil bilimsel açıdan suç işlenmektedir.

 


Saygılarımla,

Yaşar Aslankaya Genel BaşkanBir Dil Resmi Alfabe İle Öğretilmelidir - Basın Açıklaması 16 Nisan 2015 Perşembe, Saat 13:00 Milli Eğitim Bakanlığı önü, Kızılay, Ankara


MEB Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarında Adıge dili seçmeli ders eğitiminde uygulanmakta olan müfredat, anavatanımız Kafkasyada 80 yıldır kullanılan resmi Adige Alfabesi ile hazırlanmıştır. Kafkas Dernekleri Federasyonu tarafından hazırlanan bu müfredat, 7 Eylül 2012 tarihinde 153 sayıyla Talim Terbiye Kurulu tarafından kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.


Bu uygulama başarıyla devam ederken Adige Dil Derneği tarafından latin harflerle hazırlanmış farklı bir müfredat, 27 Şubat 2015 tarihinde Bakan tarafından imzalanarak ve Tebliğler Dergisinin Nisan sayısında yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.


Milli Eğitim Bakanlığı müfredat uygulamalarında her dersin tek müfredatı ve tek alfabesi vardır. Değil bir dil dersi, nakış dersinin bile tek bir müfredatı vardır. Ancak bugün Milli Eğitim tarihinde bir ilk yaşanmış ve ortaokullardaki Adıge dili seçmeli dersinin iki ayrı müfredatı ve iki ayrı alfabesi olmuştur.

Bu durum Milli Eğitim Bakanlığının “eğitim programı tekniklerine” aykırıdır.

Bu durum şimdiye dek özenle korunan “müfredatta birlik ilkesine” aykırıdır.

Bu durumu yaratanlar yasalara aykırı davranmaktadır. Hem yasal açıdan hem de dil bilimsel açıdan suç işlenmektedir.


Dünya üzerinde konuşulan her bir dilin farklı harf ve sembollerle hazırlanmış resmi alfabeleri vardır. Bir milletin resmi dili, gerek yasal açıdan gerekse dilbilimsel açıdan kendi resmi alfabesi ile öğretilmelidir.


Biz Çerkeslerin anavatanında kullanılan resmi alfabe, kiril temelli Adige Alfabesidir.

Ancak Bakanlık tarafından yeni kabul edilen müfredat ise latin harflerle hazırlanmıştır.

Mecbur bırakıldığımız durum; Bulgaristan veya Yunanistan’da yaşayan Türkleri  Türkçeyi resmi latin alfabesi yerine,  kiril alfabesi veya Yunan alfabesi ile öğrenmeye zorlamak ile benzer bir durumdur.

İçine düşürüldüğümüz durum; Osmanlıcayı latin harflerle öğretmeye benzer bir durumdur.  


Buradan Milli Eğitim Bakanına soruyoruz;

Sadece belki daha kolay öğretilir diye, Osmanlıca dersi için latin harflerle hazırlanmış müfredatı kabul eder misiniz?

Sadece öğrencilerin bildiği harflerdir diyerek, Çince öğretiminde Latin harflerle hazırlanmış bir müfredatı kabul eder misiniz?

Resmi alfabesinden farklı olan bir alfabe ile dili öğretmeye çalışmak, o dile dolayısıyla o dilin sahibi millete yapılan bir saygısızlık değil midir?Seçmeli Adıge Dili derslerinde Latin Alfabe müfredatı uygulanmaya başlarsa;

*Yeni müfredat ve kitapların basımı ve dağıtımı için fazladan emek, zaman ve maddi kaynak harcanacaktır.  

*Okul idareleri, iki ayrı müfredat ve kitap için iki ayrı öğretmen ve sınıf temin etmek zorunda kalacaktır.

*Dersi seçmek konusunda binbir çekincesi olan veli ve öğrencilerin önüne “iki ayrı alfabeden birini seçmek” gibi yeni bir çekince konulmuş olacaktır.

*Anadilimizin resmi alfabesinden farklı bir alfabeyle öğretilmesi, öğrencileri anadillerini doğru öğrenme hakkından mahrum bırakacaktır.

*Ve yine bu öğrencileri, bugüne kadar anavatanımızda resmi alfabeyle üretilmiş zengin edebiyat ve eğitim materyallerini kullanmaktan mahrum bırakacaktır.


Latin harflerle müfredat seçmeli Adıge dili eğitimine vurulmuş bir darbedir.

Latin harflerle müfredat seçmeli Adıge dili eğitimine yapılmış bir sabotajdır.

Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini kararlarını geri çekmeye ve müfredatın uygulamasını iptal etmeye çağırıyoruz.


Aksi taktirde, Türkiye’de yaşayan Çerkeslerin en örgütlü kuruluşu olan Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED); üyelerimiz arasında adeta infial uyandıran söz konusu müfredatın yürütmesinin durdurulması ve idari işlemin iptal edilmesi için her türlü hukuksal yola başvuracaktır.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

 

egitimajansi.com


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim