Öğretmen Diyarı

Anadilde eğitim seneye hazır olur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Diyarbakır’daki özel okulların yetkilileri, anadildeeğitim için alt yapı hazırlıklarını önümüzdeki yılakadar tamamlayacaklarını belirtti. Bölgede eğitimveren kurumlar konuyla ilgili olarak şunları söyledi:


Eflatun Okulları Genel Müdürü Ahmet Aybak: “Biz geçen yıl seçmeli dersi başlattık. Kürtçe derslerveriliyor. Bundan sonra kendimizi hazırlayacağız.Matematik, fen derslerini vermeliyiz. Öğretmen ve diğer ders kitapları konusundaki eksiklikler giderilmesiyle bunu en iyi şekilde vereceğiz. Seçmeli dersleretalep var. Önümüzdeki eğitim yılına hazırlık yapacağız. Geçen sene 27 öğrencimiz seçmeli ders olarak seçmişti.”


Nil Koleji Müdürü Ali Pehlivan: “Geçen yıl Nil Koleji olarak Kürtçe’yi seçmeli ders olarak 6. sınıflarakoymuştuk. Öğrencilerimiz de seçmişti. Yetişmiş eleman eksiği var. En kısa sürede şekilleneceğiz.Ders kitabı yoktu. Biz fotokopilerle hallettik. Milli eğitim müfredatı olursa daha güzel olur.”


Diyarbakırlı özel okul sahibi Zeki Esen: “İlkokulda Kürtçe eğitim alan bir çocuk lise sınavlarına ya daüniversite sınavlarına da Kürtçe hazırlanabilecek mi? Bunu bilmiyoruz. Yasa belirlenince, devletin de teşvikiyle bölgede okulların açılması beklenebilir.”

memurlar net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim