Öğretmen Diyarı

Anadilde eğitim anadilde sınav!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ev sahipliğinde 39 ülkeden 26 bakan ve 155 temsilcinin katılımıyla Le Meridien Otel’de gerçekleşen OECD Eğitim Bakanları Gayriresmi Toplantısı sonrasında gazetecilerle bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, anadilde eğitim alan öğrencilere anadilde sınavyapılabileceğini açıkladıÖzel okullarda anadilde eğitimi değerlendiren Avcı ‘’Tıpkı İngilizce, Almanca, Fransızca eğitim veren okullardaki gibi bu okullarda da belli başlı dersler Türkçe olmak zorunda. Özel okullarımız bazen devlet okullarında öğretilen müfredat dışında konuları ekleme talebiyle geliyorlar. Biz de Talim Terbiye Kurulu kararıyla onay veriyoruz” dedi.

24 bin öğrenci Kürtçe’yi seçti

Bu okullarda Kırmançi, Zazaki, Gürcüce, Adigece, Arapça, Süryanice gibi dillerde eğitim verilebileceğini vurgulayan Avcı “Özel okullar hangi dersler farklı dilde öğrenilmek isteniyorsa Kurul onayıyla o dersleri verecek. Matematik, fen bilgisi ders sınırlaması yok, talebe bağlı. Geçen yıl 24 bin öğrenci Kürtçe dersi seçti. Bunlardan 19 bin’i Kırmançi, 853’ü Zazaki seçti.

‘Lazca okutacağım’ da diyebilir

Öğretmende sıkıntı yaşanmayacağının altını çizen Avcı, sistemin en erken 2014-2015’te başlayacağını belirterek, “Mevcuttaki özel okullar önümüzdeki dönem ‘Ben şu dersimi Kürtçe ya da Lazca okutacağım’ diyebilecek. Ya da özelokullar anadili Kırmançi olan öğrenci sayısını belirleyip onlara ayrı bir sınıf açabilir” dedi.

Dersi okuttuk soruyu da sorarız

Anadilinde eğitim alacak öğrenciye, sınavda Türkçe mi yoksa anadilinde mi sorular sorulacağı konusunda çalıştıklarını belirten Avcı “Çocuk gelip ‘Biz matematik dersini Kırmançi aldık, sınavda Türkçe soruyorsunuz, mağdur ediliyoruz’ derse o zaman o öğrencilerimize belki de sınavda Kırmançi dilinde sorular sormak daha adil olacak. Bu dersi okutan bakanlık, sorusunu da sormasını bilir” diye konuştu.

 

haber10.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim