Öğretmen Diyarı

Amerika’nın en iyi öğretmeni

 

Amerika birleşik devletleri başkanı Barack Obama da ,yapılan oylama sonucunda seçilen yılın en iyi öğretmenini özel bir ödülle onurlandırıyor.


Yılın en iyi öğretmenine başkan Obama’nın da katıldığı bir tören düzenleniyor. Başkan Obama’nın konuşmasının ardından yılın en iyi öğretmenine de söz hakkı verilerek duygularını aktarması isteniyor. 2011 yılında yapılan törende Barack Obama’nın konuşması şu şekilde: “ Amerika Birleşik Devletleri ancak bu yüzyılda öğrencilerimize sağladığımız kadar yükselebilir. Umutsuz bir şekilde kendilerinde potansiyel görmeyen öğrencilerimizdeki tüm potansiyeli görmeye keşfetmeye çabalamalıyız. Ve burada yanımda duran öğretmen Michelle Shearer bu tarz bir eğitimciye en iyi örnektir.”


Obama’nın ardından söz alan yılın en iyi öğretmeni Michelle Shearer da “Problem çözücü olmalıyız. Fikirleri geliştirdikçe çözüm üretmeli ve değişimi yaratmalıyız. Hep artı yönde gelişim sağlamalı ve bunu her zaman öğrencilerimizin yüzünde görmeliyiz.” sözleriyle konuşmasını tamamlıyor.


Michelle iyi bir kimya öğretmeni o kariyerine sağır çocukları okutarak başlamış ve kimya laboratuvarında yapılan her formül onun için başarının keşfi niteliği taşıyormuş.


Törenin ardından yapılan röportajda Michelle Shearer: “İnsanlar diyor ki: Prinson üniversitesinde okudun ve her şeyi yapabilirdin ama bu yolu seçtin. Ben de onlara zaten istediğim şeyi yaptığımı söylüyorum. Ben bir sınıf öğretmeniyim ve işimle gurur duyuyorum. Ben ulusumuzda öğretmenliğin onurlu bir meslek olduğunun hatırlanmasını istiyorum.” ifadelerini kullanarak öğretmenlik mesleğinden duyduğu memnuniyeti idealist düşüncelerini dile getiriyor.


Peki ama ulusun en iyi öğretmeni nasıl seçiliyor? Kriterler neler?


Yılın en iyi öğretmeni programının yöneticilerinden Darla Strauss: “Onların tutkusuna bağlı olarak, öğretmen olarak başkalarının onu nasıl yorumladığıyla ilgili mektupları esas alıyoruz. Bu yazı öğretmen platformu tarafından düzenlenmiştir. Eğitimde yenilikçi olarak neler yapmışlar bakıyoruz ve velilerle okul yönetimleriyle nasıl ilişkiler kurduklarına da. Yani öğretmenlere evrensel bir bakış yöneltiyoruz.” şeklinde özetliyor

Uzun soluklu bir prosedürü başarıyla tamamlayan yılın öğretmeni yıl boyu farklı yerlere seyahat ederek öğrencilerle okul yönetimleriyle buluşuyor tecrübelerini aktarıyor.


Yılın en iyi öğretmeni programının yöneticilerinden Jon Quam : “Michelle bir yılda 150 anlaşma yapıyor. O şimdi sınıfından epey uzak kalacak. Ama çok daha büyük bir sınıfa tüm dünyaya ders verecek.” diyerek verilen o özel ödülün ne olduğunu bize anlatıyor. Evet yılın en iyi öğretmeni kuruluşlara tecrübelerini aktarmak için anlaşmalar imzalıyor. Bu anlaşmalar karşılığında da tabii ki azımsanamayacak ücretler. Yani kısacası sadece manevi anlamda değil maddi anlamda da ödüllendirilerek diğer öğretmenlere ilham kaynağı olmaları sağlanıyor.

 

Kaynak: Euronews / ogretmenplatformu.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim