Öğretmen Diyarı

Aman gençler dikkat: Heyecan var stres yok!

Murat AYDIN


Türkiye’de yaz tatili süreci başladı… Başladı başlamasına ama bu süreç, liselere ve üniversitelere başlayacak gençler için tatilden öte stres ve heyecan dolu bir zaman dilimi haline geldi. TEOG sonuçlarının ertelenmesi ile aksayan takvim öğrencileri ve aileleri büyük strese soktu. Üniversite sınav sonuçları da açıklandı. Şimdi 1 milyondan fazla öğrenci geleceğini şekillendirecek, bölüm seçimi için gece gündüz düşünüyor… Puanına bakıp hesap kitap yapıyor.


Öğrencilere diyorum ki, acele etmeyin…


Her şeyden önce sakin olun… Heyecan yapacağınızdan kuşkum yok, ama stres yapmayın…


Çünkü stresli bir beyin doğru karar verilmesini engeller.


Sakin kafa ile iyi düşünün, gitmek istediğiniz üniversiteleri gidin gezin, kampüslerini görün, eğitimleri konusunda bire bir bilgi alın.


Çünkü aynı dalda eğitim veren birçok üniversite var. Ama bu üniversitelerin yapıları, laboratuvarları, teknik alanlar, bilişim bölümleri, eğitim öğretim kadroları üniversitede öğrencilerin gelecek başarıları için son derece önemli.


Üniversiteler, kişilerin yaşam boyu geleceğini etkileyecek bir seçimdir. Çünkü, hangi bölümü seçim, nasıl bir eğitim alırsan, gelecekte ona göre toplumdaki yerini edinirsin.


İyi bir üniversite, kaygısız bir gelecek demektir.


Şimdi tabi şunu sorabilirsiniz, iyi üniversite hangisi!


Bugün vakıf üniversitelerine baktığımızda hepsi bir biri ile yarış içinde ama, iyi yatırım yapan, teknolojiyi iyi kullanan, nitelikli eleman yetiştirme konusunda uzan yetiştirecek bölümler açan ve buna göre de akademik kadrosunu oluşturan üniversitelere dikkat etmeli… Bu üniversiteleri seçmeli…


Şimdi bazı üniversiteler alt yapı yapma yerine burs vererek öğrenci çekme hevesindeler. Ama aldığınız burs belki bugün için iyi gelebilir ancak, eğitim anlamında yeterli değilse gelecek karanlıktır.


Bunu irdelerken, üniversitelerin geçmiş yıllarda verdikleri bursa rağmen kontenjanlarını ne kadar doldurduklarına bakarsanız, size iyi bir işaret olacaktır.


KKTC’de Kurulu olan Yakındoğu Üniversitesi bu gün 25 bini aşkın öğrencisi ile en büyük Vakıf üniversitesi statüsünü kazanmıştır. Bu büyüklüğü ile başarıları da yakalamıştır. Uluslararası arenada 16 ödül alan Üniversitenin bu yıl 6 binden fazla kontenjanı var. Ama bu üniversitemizin geçmiş yıllarına baktığınızda kontenjanları hep dolmuş.


MEF üniversitesi de daha 2 yıllık olmasına rağmen ilk yılında kontenjan sıkıntısı yaşamamış. Bu verdiğim iki örnek… Tabi üniversiteleri seçerken, sizin puanlarınız da önemli…


Onun için, tercih öncesi stres yapmayın, sakin kafa ile iyi araştırın, iyi okulları seçin, geleceğinizin temelini buralarda atın…

 

sozcu.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim