Öğretmen Diyarı

Alman hükümeti, çocukların cinsel istismardan korumak için yeni kampanya başlattı

JAHANNES Rörig, Almanya'da tahminlere göre yılda 100 binden fazla çocuğun cinsel istismar kurbanı olmasına rağmen sadece 12 bin şikayetin resmi makamlara ulaştığını hatırlattı. “Neredeyse her sınıfta bir veya iki öğrenci cinsel istismar kurbanı oluyor” dedi. Kampanya ile öğrenci, öğretmen ve velileri bu konuda duyarlı kılmayı hedeflediklerini belirten Rörig, “Neyin cinsel istismar olduğunu kampanya ile anlatmak istiyoruz. Cinsel istismardan ve şiddetten çocukların nasıl koruyabileceği ve bu konuda neler yapılabileceği kampanya çerçevesinde anlatılacak” dedi.

ARTIK SUSULMASIN

İstismarın sadece okulda yaşanmadığını vurgulayan Rörig, çocuk ve gençlerin ailede, sosyal çevrelerinde veya yaşıtları arasında cinsel istismara uğrayabileceğini söyledi. Rörig, öğrenci, öğretmen ve ailelerin özellikle dijital medyanın tehlikeleri konusunda aydınlatılması gerektiğini kaydetti.
Kampanya eğitimci ve öğretmenler konu hakkında harekete geçirmeyi, dikkat etmeyi, soru sormayı ve öğrencileri koruyacak konseptleri geliştirmeyi hedefliyor. Rörig, “Almanya’daki okullarda cinsel şiddet konusunda artık susulmaması gerektiğini” vurguladı.


İLK OLARAK KRV’DE

Almanya’daki 16 eyaletin eğitim bakanlarının işbirliği ile başlatılan kampanya ilk etapta Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nde (KRV) uygulamaya geçirilecek. Bu kapsamda her okula konuyla ilgili bir dosya gönderilecek ve eyalet çapında beş konferans düzenlenecek. 2018 yılının sonuna kadar ise bütün eyaletlerde kampanya başlatılmış olacak.

BERLİN - DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim