Öğretmen Diyarı

Aldığım KPSS puanıyla atanır mıyım?

Sonuçlar sonrasında bir çok aday, puanına göre bir işe yerleşip yerleşemeyeceğini sormaktadır. Bu soruya yanıt verebilmek için 3 bilgiye sahip olmak gerekmektedir.
1- KPSS Lisansa giren tüm adaylar arasındaki sıralama (Bu bilgi ÖSYM tarafından yayımlanmıştır)
2- Branş bazında sıralama (Bu bilgi henüz yayınlanmamıştır)
3- Hangi bölüm mezunlarından kaç kişi alınacak? (Bu bilgi bilinememektedir)
ÖSYM şuan için sadece tüm adaylar arasındaki sıralamayı yayınlamıştır. Branş bazında sıralama henüz yayınlanmamıştır. Branş bazında sıralamaların yayınlanması sonrasında, geçen 2 yılda mezun olunan bölüme açılan kadro sayısına bakılarak tahmin yapılabilir. Geçen yıllarda açılan kadrolarahttp://kpss.memurlar.net/kpss/osys adresinden ulaşabilirsiniz. (Not: Bu adresteki veriler sadece ÖSYM'nin yaptığı yerleştirmeleri kapsamaktadır. İşçi, sözleşmeli ve kurumsal alımları kapsamamaktadır)
Örnek : KPSSP3 puanı 85,03598 olan makine mühendisliği mezunu bir adayın, sınava giren 1 milyon 100 bin aday içindeki başarı sıralaması 14 bin 620'dir. Şuan için bu veriye göre sadece şu söylenebilir. 4001'den yani sadece fakülte mezunu olma şartı arayan kadrolardan 14 bin civarında alım yapılması halinde, bu adayın yerleşmesi mümkündür. Branş bazında sıralamaların açıklanması sonrasında ise, eşdeğer diğer bölümler ve tahmini atama sayıları de gözönüne alınarak, işe yerleşme konsuunda daha net bir değerlendirme yapılabilir

 

Kaynak:. www.memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim