Öğretmen Diyarı

Alan Sınavı İptal mi Edilmeli?
Alan Sınavı İptal mi Edilmeli? ''ÖSYM ÖABT sınavını iptal mi etmeli?'' tartışması devam ediyor ._ Alan  sınavı  hakkında aldığımız bazı şikayetler: 

Öğretmenlik  alan  sınavının  iptali

" Öğretmenlik  alan  sınavı  iptali Bu yıla kadar  öğretmen  olarak atanmak için KPSS Genel Yetenek- Genel  Kültür  ve  Eğitim   Bilimleri sınavlarına  giriyorduk ve atamalar tüm  branşlar  için KPSSP10  puan türünden yapılıyordu. Bildiğiniz üzere KPSS adil bir  sınav  değildir. Kimi  zaman  0  puan  alan atanıryorken 90  puan  alıp MEB tarafından  branşına  az  kontenjan verildiği ya da hiç verilmediği için ataması yapılmayanlar  da oluyor. Adaletsiz olan bu KPSS bu yıl daha da adaletsiz olmaya başladı. 2 sınav  yetmemiş gibi bir de 3. bir sınav  olan alan  sınavı  (ÖABT) geldi. Üstelik bu  sınav  100’ün üzerinde  branş  varken sadece 15 branşa  gelmiştir.  Sınava  son birkaç ay kala geleceği söylenen alan sınavının  içeriği de çok geç açıklanmıştır. Ayrıca ÖABT, 4-5 yıllık eğitimi 50 soruyla ölçmeye çalışan ve %50 etkisi olan kapsam geçerliliği düşük bir  sınavdır . Öğretmen adayları olarak bu adaletsiz  sınav için sosyal medyada bir araya geldik, fikir alışverişinde bulunduk ve dava açtık. Ne yazık ki 14 Temmuz’da  sınava  girmek zorunda kaldık ve davamız ağustos ayı olmasına rağmen hala açıklanmadı.  Sınav  sonuçları ÖSYM tarafından duyuruldu ve KPSSP121 (alan  sınavının  etkisi olan puan türü) puanı  sınav  sonuçlarını beklenenden daha fazla etkiledi ve on binlerce öğretmen adayının KPSSP10 puanı ile KPSSP121 puanı arasında uçurum oluştu. KPSSP10 puanında çok yüksek netler yaparak iyi puanlar alan ve Türkiye genelinde çok iyi sıralamalara sahip öğretmen adaylarını alan  sınavında  3 – 5 net fazla yapıp geçenler oldu. Bu durum da yıllarca KPSS’ye çalışan öğretmenlerin genel yetenek genel kültür ve özellikle öğretmenliğin temeli olan eğitim bilimleri bilgilerini yok sayarak onların emeklerini bir çırpıda sildi. Sizden ricamız bu adaletsiz durumu kamuoyuna duyurmak ve davamızın bir an önce açıklanmasını istediğimizi belirtmenizdir. Saygılar."

********-Kpss'den memnun alan sinavindan rahatsiz olanlar

"2000 matematik mezunuyum.2000 deatandim gitmedim.2010da iyi puan adim basvurmadim.alan sinavinin gelmesiyle iyi bir yere atanacagimi dusundum ve sinava girdim.Özelde calismak da artik cok cazip gelmiyor.Sinavim cok iyi degil alan sinavinda 6 yanlisim var derken baktim bransimda ilk 200 deyim.Bir saat bile ders calismadim.Şimdi biz cok calistik atanamiyoruz diye iptal lsteyenlerin mi hakki benim mi? Ben mi daha iyi matematik ogretmeniyim onlar mi? Kpss haksizlik.diyenlere katiliyorum ama ben parsonsu superi danismentlileri biliyorum ben atanmaliyim diyenleri meslek ahlakindan uzak buluyorum"

******


-Öğretmen alan sınavının iptalini istemek alan sınavında başarılı olan arkadaşlara karşı saygısızlıktır

"Abbas bey,2007 Türk dili ve Edebiyatı mezunuyum.matematiğim olmadığı için kpss10 bir türlü atanamadım.alan sınavının getirilmesiyle 77,588 puan aldım.bu puanı alan sınavı sayesinde aldım.alanında iyi olmayan öğretmenlerin alan sınavını iptal istekleri mantıktan uzak bir yaklaşımdır.neticede 50 soru herkese sorulmuştur.lisede ben matematik,anayasa anlatmayacağım.alan sınavı sayesinde liselerde alanında iyi öğretmenler görev yapacaktır."


*****

-Alan iptalini isteyenleri şikayet ediyorum

"Bu aralar alan sınavından başarısız olan arkadaşlar alan sınavı iptali için bir kampanya başlatmışlar. Başarısız oldukları alan bilgisi sınavını iptal ettirme gayreti ile kendilerine bir çıkış yolu bulmaya çalışmaktalar. Öncelikli olarak içerik açıklanmadı vs diyorlar ama alan sınavının olacağı 2012 eylül ayında belli oldu o zamandan beri iptal edilir diye kimse çalışmadı.Son ana kadar iptal edilme ümidi ile çalışmayanlar sınava 1 ay kalada çalışma lüzumu göstermeden sınava girdiler ve başarısız oldular. Yok geçerlilik güvenirlik vs bahaneleri ile şimdi iptal etme sürecindeler. Soruyorum üniversitede tüm bir konudan 5-10 soru ile geçtikleri zaman ve sonucunda o diplomayı aldıkları zaman akıllarından geçerlilik dertleri geçmiyordu. Şimdimi akılları başlarına geldi. Bu tür emek hırsızlarından şikayetçiyim"


***


-3 ay kala gelen bu yıl ki öğretmenlik alan sınavı iptal edilmeli

Ben öğretmenlik alan sınavına karşı değilim.tabiki öğretmenler alanlarıyla ilgili sınava tabi tutulabilir.fakat ben bu sınavın 3 ay kala dahil edilmesine, içeriği hakkında detaylı bilgilendirilmememize ve ilk defa uygulanan bu sınavın %50 gibi büyük bi etkiye sahip olmasına karşıyım.yıllardır kpss ye çalışan insanlara 3 ay kala gelen sınavın bi haksızlık olduğunu düşünüyorum. p10 puanlarıyla p121 puanları arasında uçurumlar oluştu. Ve şunu da söylemek isterim girdigimiz alan sınavı gerçekten alanımızı ölçecek nitelikte bi sınav olmamıştı.ve de alanınızi yapamamissiniz atanmak istiyorsunuz diyenlere %50 etkili olan bu sinavda 3 soru daha doğru yaparak bin kişi öne geçilmistir.3 soru mu sizi bizden alanında daha hakim kılıyor !!!


haber kaynağı:mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Galanthus Nivalis 2 yıl önce

En fazla atamanın yapılacağı bölümlere alan sınavı uygukayacağız dediler.Ama biliyoruz ki bu sınavın yapıldığı bölümler her yıl en az kontenjanın ayrıldığı bölümlerdir.

Biyoloji öğretmniyim ,

84 aldım 68 kiş aldılar

86,3 aldım 152 kişi atadılar

yahu 90 aldım bu kez de sanki kendileri unutturmamış gibi alan bilgimi sorguladılar.Şimdii yetersiz olan ben miyim?

Alan sınavını adil bir uygulama olarak görenlere şunu soruyorum;sizler emeğinizi bu kadar sahiplenirken; sitsem kurbanı olan beni ve benim gibileri görmezden mi geleceksiniz, vicdanınız razı mı buna?Artık bu sistemi mi bana uyarlarlar beni mi sisteme uyarlarlar bilemem.Bildğim tek şey bu mağduriyet giderilmek zorunda.Velhasılı kelam :ben sadece emanet ettiğim emeğimin karşılığını istiyorum, fazlasını değil!

Avatar
DENİZ 2 yıl önce

7 yıldır atama bekleyen bir biyoloji öğretmeniyim.bu sınava hakkıyla tam 3 kez haırlandım.2010 kpssde 83 aldım kopyacılar yüzünden atanamadım .bu yıl son kez hazırlanmak istedim gece yarılarına kadar ders ders gezdim.bransımla hiç ilgisi olmadığı halde mat,tarih,coğ vs öğrenmek zorunda bırakıldım tabi bi yandan da kendi bransımdan da uzaklaştırılmıs oldum,yani bizler meb in kurbanlarıyız alan sınavı ben ve benim gibi birçok arkadasımın mağduriyetini arttırmıstır.maddi manevi bir çoğumuz bitik durumdayız.hayallerimizi ertelemkten bıktık usandık.bu sınav iptal olmalı ve ii bir öğretmen alımı yapılmalıdır.