Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği\'ne Yürütmeyi Durdurma Kararı

Alan Değişikliği'ne Yürütmeyi Durdurma Kararı2012 Ağustos döneminde iller arası alan değişikliğiyle teknoloji ve tasarım öğretmenliğine geçen ve norm açığı (ihtiyaç) olmadığı için 2013 aralık alan değişikliği döneminde sınıf öğretmenliğine döndürülmeyen öğretmenin davasında Balıkesir İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulmasına karar verdi. 

 

 

MEB eş durumu özrü sebebiyle “iller arası eş özründen atanamayan öğretmenleri” 2012 Ağustos döneminde alan değişikliği yaparak teknoloji ve tasarım öğretmenliğine zihinsel engelliler sınıf öğretmenliğine geçirerek eşinin bulunduğu ile atamıştı.

 

Zihinsel Engelliler Ve Teknoloji Ve Tasarım Alanına yapılan atamalara ilişkin İl içi atamalara ilişkin açılan davada Danıştay 2. Dairesi “Yürütmesinin Durdurulması” yönünde karar vermişti.

 

Bu karar üzerine MEB il içi atananları eski alanlarına döndürmüş; iller arası alan değişikliği yaparak “Zihinsel Engelliler Ve Teknoloji Ve Tasarım Alanına” atananlar için ise Aralık 2013 döneminde bulundukları ilde norm açığına bağlı olarak alan değişikliği hakkı tanınmıştı.

 

2012 ağustos döneminde iller arasında eş durumu özründen ataması yapılmadığı için alan değiştirerek “teknoloji ve tasarım öğretmenliğine” geçen ve 2013 Aralık dönemindeki başvurusu ihtiyaç olmadığı gerekçesi ile kabul edilemeyen öğretmenin davasında Balıkesir İdare Mahkemesi Yürütmenin Durdurulmasına karar verdi.

 

Balıkesir İdare Mahkemesinin kararı; Danıştay 2. Dairesinin il içi atama kılavuzunun yürütmesinin durdurulmasına atıfla verdiği kararla benzer durumda olan ve iller arası alan değişikliği yapılarak Zihinsel Engelliler Ve Teknoloji ve Tasarım Alanına geçirildikten sonra tekrar alan değişikliği yaparak eski alanına dönmek isteyen ancak norm açığı (ihtiyaç) olmadığı için eski alanına atanamayan öğretmenler için umut oldu.

 

 

 

mebpersonel.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim