Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliğinde Yanlış Yapılıyor

MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada ilk atamalara engel olmamak için alan değişikliği hakkını geniş tutmayacaklarını açıklamıştır. Bu açıklama gerçeklikten uzaktır. Çünkü alan değiştiren öğretmenin değiştirdiği alanda boşalma meydana gelecek ve o alana atanacak öğretmen sayısı artacaktır. Kaldı ki kurum içindeki personelin verimli kullanılabilmesi için alan değişikliğinden başka bir yolda bulunmamaktadır. Alan değişikliği yapılmadan ilk atamaların gerçekleşmesi norm fazlası öğretmen sayısını artıracak, verimliliği azaltacaktır.

Geçen seneki "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yan alanı Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji olan Sınıf Öğretmenliği mezunlarına bileFen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verirken Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği mezunu olan Sınıf Öğretmenlerine Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermemişti. Bu sene ise alan değişikliğini hiç yapmayacağını duyurmaktadır. Bu açıklama çelişkilerle doludur. Alan değişikliği hakkı geniş tutularak hatadan dönülmeli atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ve Biyoloji Öğretmenliği mezunlarına Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verilmelidir.

 

 

Eğitim Bir Sen yaptığı açıklamada yapılacağı söylenen kısıtlı alan değişikliğini eleştirmekte öğretmenlerin mağduriyetlerini gidereceğini açıklamaktadır. Önümüzde ki süreçte Eğitim Bir Sen'in açıklamasının geçerli olup olmayacağını tüm eğitimcilerimiz görecektir. Temennimiz bu açıklamanın hayata geçirilerek özellikle 4+4+4 sisteminden dolayı mağdur olan eğitimcilerimizin alan değişikliği ile mağduriyetlerinin giderilmesidir.

 

kamuajans.com/ÖZEL

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol