Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliğinde İdareciler Unutulmamalıdır
Milli Eğitim Bakanlığının "Alan Değiştirme" için müracaatları kabul edeceği kamuoyuna yansımıştır. 4+4+4 sistemiyle mağdur olan ve norm fazlası durumuna düşen Sınıf Öğretmeni sayısını dengelemenin de başkaca yolu yoktur. Alan değişikliği işlemlerinde geçen seneki hatalar yapılmamalıdır. Bilindiği gibi geçen seneki alan değişikliği işlemleri davalara konu olmuş, iptaller gelmişti. Milli Eğitim Bakanlığı hala geçen seneki alan değişikliği işlemlerini düzeltmekle uğraşmaktadır.

Geçen sene yapılan "Alan Değişikliği" işlemlerinde yöneticilerin alan değişikliği işlemlerinde birçok eksik bulunmaktaydı. Bu sıkıntıları Milli Eğitim Bakanlığı tamamıyla olmasa da çözüme kavuşturmuş fakat Öğretmen Evleri ve Halk Eğitim Merkezleri idarecilerine "Alan Değişikliği" hakkı vermemişti.
    
 Yine geçen seneki "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yan alanı Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji olan Sınıf Öğretmenliği mezunlarına bile Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verirken Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği mezunu olan Sınıf Öğretmenlerine Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermemişti.
 
Hâlbuki; Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Fransızca Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği vb. mezunu olup şuanda Halk Eğitim Merkezlerinde ve Öğretmen Evlerinde çalışan, atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan birçok idareci vardır ve bu insanlar alan değiştirememektedir. Kaldı ki bu kurumlarda idareci olarak her alan öğretmeni çalışabilmektedir. Bu kurumlarda, alanını değiştiren idarecilerin yöneticilikleri de korunmuş olacaktır. Bu kurumların yöneticilerine geçen seneki mağduriyetlerin yaşatılmaması için "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığınca gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu eğitimcilerimizin yöneticiliklerinin korunarak "Alan Değiştirme" haklarının verilmesi her şeyden önce vicdani olarak gerekmektedir.
 
kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol