Öğretmen Diyarı

ALAN DEĞİŞİKLİĞİ MECLİS GÜNDEMİNDE!

Milli Eğitim Bakanlığı Talim TerbiyeKurulu Başkanlığı'nın 7.07.2009 Tarih ve 80 Sayılı Kararı gereği MEB'e bağlıeğitim kurumlarına öğretmen olarak atanacakların atamalarına esas olanlar ile mezun oldukları yüksek Öğretim Programları ve aylık karşılığı okutacaklarıderslere ilişkin çizelgede belirtilmektedir.

Öğretmenlerin atamasına esas olan ve mezun olduğu Yüksek Öğretim Programlan ve aylık karşılığı okutacaklarıderslere uygun olmayan derslereatamalarının yapıldığı uygulamada görülmüştür.

Buna göre;

1-Kendi branşlarında eş durumundan atamaları yapılamayan bazı öğretmenler, zorunlu olarak branş değiştirmek sureti ile eşlerinin yanlarına atandılar. Bu öğretmenler norm kadrosu fazlası olduğundan dolayı atamaları yapılamazken aynı dönemde eş durumu nedeni ile atamaları yapılamayan kendi branşlarına MEB tarafından neden başka atamalar yapılmıştır?

2-YÖK bünyesince bu derslere yönelik öğretmen ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde öğretmen yetiştirecek bölüm açmayı düşünüyor musunuz?

3-Teknoloji ve Tasarım derslerine giren öğretmenler, kendi branşlarında çalıştırılmadıkları için psikolojik çöküntü içindedirler, bu durumda olan öğretmenlerden nasıl bir verim almayı düşünüyorsunuz? Bu konuda nasıl bir tedbir almayı düşünüyorsunuz?

4-Bu sıkıntıları yaşayan öğretmenlerden nasıl bir talep alıp, mağduriyetlerini gidermeyi düşünüyorsunuz?

5-Teknoloji ve Tasarım Dersi Öğretim Programı için hedeflenen amaçlara ulaşılabilmesi için sınıftaki öğrenci sayılarının çok fazla olduğu gözlenmiştir. Kalabalık sınıflarda nasıl verim almayı hedefliyorsunuz?

6-Eş durumu nedeni ile atamaları yapılamayan bu durumdaki öğretmenlerin sayısı kaç kişidir?

Haluk KOÇ
Samsun Milletvekili

 

personelmeb

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol