Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Mahkeme Kararı Değerlendirmesi

Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 2012 Öğretmenlerin İl İçi Alan Değişikliği Kılavuzu hükümleri uyarınca il içinde teknoloji ve tasaım dersi branşı öğretmenliğine atanan ve daha sonra yapılan atama işlemine itiraz ile atamasının iptalini isteyen bir öğretmenin davasında Denizli İdare Mahkemesi Danıştay 2. Dairesinin Yürütmenin Durdurulması kararını da gerekçe yaparak işlemin iptaline karar verdi.


Bu karar ve özellikle Danıştay 2. Daresinin Yürütmenin Durdurulması kararı gözetildiğinde önümüzdeki günlerde il içinde yapılan alan değişikliği işleminden geri adım atarak zihinsel engelliler ve teknoloji ve tsarım öğretmenliğine yapılan atamaları iptal eden Milli Eğitim Bakanlığının iller arası atama işlemlerinde de geri atamasının gerekeceği açık biçimde görülmektedir.


İller arası alan değişikliği işleminin özür ve alan değişikliği şeklinde gerçekleştiği Bakanlık tarafından en uygun uygulamanın özürden elde edilmiş hakları koruyarak bulundukları ilde  bu işe çözüm bulması gerektiği, yine yeni atandığı alanda kalmak isteyenler için de yeniden mevzutta gerekli düzenlemeleri ve eğitimleri düzenleyerek öğretmenleri mağdur etmemesi gerektiği anlaşılmaktadır.


Aksi takdirde Danıştay 2. Dairesi kararı ve özellikle gerekçesi dikkate alındığında özür durumu korunmak şartıyla geri alanına dönmek isteyen öğretmenler tarafından bir çok dava ile karşılaşılacaktır. MEB bu durumu görerek çok yönlü düşünme ile soruna acil çözüm üretmelidir.
 
Av. Tevfik Akklıç

kamuajans

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim