Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Gazileri

Alan değişikliği bekleyen öğretmenler şu ana kadar bütün bu atamaları ve süreçleri beklemek zorunda kaldılar. Bu süreçleri bekledikleri gibi hala MEB'in bu öğretmenleri bekletmesi kabul edilebilir bir davranış değildir.

 

Öğretmenler gününün yaklaştığı şu zamanlarda, öğretmenin değerinden, kıymetinden  bahsedilecek. Ancak öğretmenler kendilerine verilen değeri görmeyi uygulamaları ile istemektedirler. Haziran ayından bu zamana kadar alan değişikliği bekleyen ve kendilerine hele şu atamalar bitsin sizinki ondan sonra, hele bu atamalar da bitsin sizinki bundan sonra tarzlı açıklamalar ile öğretmenler bilgisayar başında alan değişikliği haberleri takip etmekte, sosyal medya ve web sitelerinde konu ile ilgili yetkili yetkisiz tüm herkesin açıklamaları var mı, yok mu diye sürekli, değerli zamanlarını bilgisayar başında ziyan etmektedirler.

 

Oysa  bu işin çözümü çok basit. MEB yapmayı planladığı alan değişikliğini bu öğretmenler ile paylaşacak ve olay çözüme kavuşacak. Bu iş bu kadar zor olmasa gerek. MEB alan değişikliğini her sene yaptığı şekli ile yapmalıdır. Yani ikinci üniversite bitirenler, kendi mezuniyet alanlarına geçmek isteyenler, mağdur olan 90 saatli teknoloji ve tasarım sertifikası olanlar ve 540 saatlik zihinsel engelliler öğretmenliği sertifikasını alanlar kapsam dahilinde olmalıdır.

 

MEB öğretmenlerimize değer verdiğini göstermelidir. Yani bu değeri göstermenin en güzel yolu da öğretmenlerin sorunları ve beklentilerini karşılarken onlarla planlanan uygulamalar ve ne zaman yapılacağı paylaşılmalıdır.

 

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturunu öğretmenlerimiz de hak ediyordur.

 

Alan değişikliği bir haktır. Bu hak  gasp ya da bir başkasının kadrosunu almak gibi telakki edilmesi ve MEB'in de bu telakkiler karşısında böyle bir zehaba kapılması alan değişikliği bekleyen öğretmenlerimizi yaralamaktadır.

 

Alan değişikliğinin kapsamını 2012 yılındaki gibi olması elbette beklenemez, beklenmemelidir de. Ancak asıl alana geçiş ve ikinci üniversitelerin mağdur edilmesi de beklenemez.  Teknoloji ve tasarım öğretmenleri, zihinsel engelliler öğretmenleri ( bu iki gurup öğretmenleri alan değişikliği gazileri olarak vasıflandırmak sanırım yanlış olmaz) ve rutin alan değişikliği kasım ayında yapılmalı ve isteniyorsa göreve ikinci dönem başlatılmalıdır. Ancak alan değişikliğini tarihinin bu öğretmenlere açıklanması gereksiz endişeleri giderecektir.

 

Saygılarımızla.

 

Alan Değişikliği Bekleyenler

kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim