Öğretmen Diyarı

Alan Değişikliği Duyurusu Beklentileri Karşılamaktan Uzak

Alan  değişikliği duyurusu için çıkarılan yazının çokta  açık  olmadığı aşikardır. Kılavuzla beraber sorunların   çözülmesini  ve  özellikle  norm fazlası yapılan  Sınıf   Öğretmenlerinin  ve  Sınıf   Öğretmenliği alanına   sahip   idarecilerin   sorunlarına   çözüm  getirmesini bekliyoruz. Yazı bu haliyle  Danıştay  kararı sonucu  geçen seneki  alan  değişikliği  işlemleri  iptale uğrayan  eğitimcileri  iptalden kurtarmaktan başka hiçbir  soruna   çözüm  olmayacaktır. Tabi  yeni  bir karar çıkmazsa...

 

            Daha önceki yazılarımızda  Öğretmen   Evleri  ve  Halk  Eğitim  Merkezleri  idarecilerine "Alan Değişikliği" hakkının verilmesi gerektiğini belirtmiştik.  Sonraki  günlerde Eğitim Bir Sen Genel Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Özer'de paylaştığı tweette Öğretmen Evleri ve Halk Eğitim Merkezleri idarecilerinin alan değişikliği yapabilmeleri gerektiğini açıklayarak mağdur eğitimcilerimizi sevindirmişti. Görülen o ki bu kurum idarecileri yine alan değişikliği yapamayacaklardır ve sevinçleri bir hüzne dönüşecektir.

 

           Yine geçen seneki "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı yan alanı Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji olan Sınıf Öğretmenliği mezunlarına bile Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verirken Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği mezunu olan Sınıf Öğretmenlerine Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı vermemişti. Bu sene bu hata tekrarlanmamalı atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği ve Biyoloji Öğretmenliği mezunlarına Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alanına geçiş hakkı verilmelidir.

 

          Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği vb. mezunu olup şuanda Halk Eğitim Merkezlerinde ve Öğretmen Evlerinde çalışan, atama alanı Sınıf Öğretmenliği olan birçok idareci vardır ve bu insanlar alan değiştirememektedir. Kaldı ki bu kurumlarda idareci olarak her alan öğretmeni çalışabilmektedir. Bu kurumlarda, alanını değiştiren idarecilerin yöneticilikleri de korunmuş olacaktır. Bu kurumların yöneticilerine geçen seneki mağduriyetlerin yaşatılmaması için "Alan Değişikliği" işlemlerinde Milli Eğitim Bakanlığınca gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Bu eğitimcilerimizin yöneticiliklerinin korunarak "Alan Değiştirme" haklarının verilmesi her şeyden önce vicdani olarak gerekmektedir.

 

          Alan değişikliği yazısından ziyade kamuoyu kılavuzu beklemektedir. Unutulmamalıdır ki TTK 80 nolu kararında

 

Atamalarda Dikkate Alınacak Hususlar

Madde 7 -  Ancak ilköğretim Türkçe, Sosyal Bilgiler, Matematik, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda Türkçe alanına Türk  Dili  ve Edebiyatı;   Sosyal   Bilgiler  alanına  Tarih  ve  Coğrafya;  İlköğretim  Matematik alanına Matematik;  Fen   Bilimleri/Fen   ve   Teknoloji   alanına Fizik,  Kimya  ve  Biyoloji alan öğretmenlikleri programından mezun olanların ataması yapılabilir.

 

demektedir. Beklentimiz ilgili kararın 7. maddesinin uygulanarak 4+4+4 sistemiyle mağdur edilen Sınıf Öğretmenlerinin ve Sınıf Öğretmenliği alanına sahip idarecilerin sorunlarına bir nebzede olsa çözüm bulunmasıdır.

 

 

http://kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol