AKP\'li TBMM Başkanvekili: Kızlı erkekli eğitimi kaldıracağız

Hürriyet'ten Bülent Sarıoğlu'nun haberine göre, Meclis Başkanvekili ve AK Parti Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Meclis’te toplanan 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu’nda, gelecek dönemde karma eğitimi kaldırmaya dönük çalışma yapılacağını söyledi. Yakut, “Maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek” dedi.

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü nedeniyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve UNICEF’in işbirliğiyle düzenlenen 14’üncü Ulusal Çocuk Forumu, 81 ilden gelen birer kız ve birer erkek Çocuk Hakları Komitesi temsilcisinin katılımıyla TBMM Tören Salonu’nda yapıldı. Törende konuşan Yakut, şunları söyledi: 

BATICILIK ADINA
“Eğitimle ilgili kız ve erkek çocuklarının ayrı ayrı okullarda okutulması adına Türkiye’de maalesef geçmişten bu tarafa yapılan bir yanlışlık, batıcılık adına çocukların aynı okullarda okutulması. Fakat Türkiye’de batıdan gelip okul açanlara baktığınız zaman örnek olarak Galatasaray Erkek Lisesi, İtalyan Kız Lisesi, Alman Kız Lisesi diye kendileri kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı özellikle Türkiye’de okullar açıp eğitim yaptırırken, maalesef şimdiye kadar kız ve erkek öğrencilerin birlikte eğitim yaptırılmasını da büyük bir yanlışlık olarak değerlendiriyorum. İnşallah bu yanlışlık önümüzdeki dönem içinde düzeltilecek. Milletlerin en büyük zenginliği ve gücü yetiştirmekte oldukları nesillerdir. Ülkeler çocuklarını iyi yetiştirirlerse, devleti yönetenler çocukları her türlü olumsuzluktan korumayı başarabilirlerse, dünya sağlam temeler üzerine oturtulmuş demektir.” 

ÇOCUKLAR ANAYASAYI YAPARDI 

Yakut’tan önce konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de “TBMM, Türkiye’nin nabzının attığı yerdir, dolayısıyla bu nabza çocuk bakışıyla bakmak ve sizlerin bakışını sorunun değil, çözümün bir parçası haline getirmek için buradayız” dedi. Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Sizin gözünüzle, aklınızla sorunu çözebilmek bizim için çok önemli. Aslında büyüklere de çok önemli ders veriyorsunuz. İş çocuklara kalsaydı bu anayasa çıkmıştı, sorun çocuklarda değil büyüklerde. Büyüklerin sizden öğrenmesi gereken çok şey var. Her türlü ayrımcılığı yok etmemiz lazım. Bizim ülkemizde artık doğan çocuk sigortalı doğuyor. 18 yaşına kadar bütün sağlık imkanlarından istifade edebiliyor. Bizim ülkemizde artık çocuklar yüzde 99 gibi önemli bir oranla eğitim hayatına başlıyor. Güneydoğu’dan gelenler çok iyi bilirler, katı gelenek göreneklerin getirdiği bakış, kız çocuklarının başka bir şehirde üniversiteyi okutmama gibi bir anlayışı getiriyor. Ama artık her şehirde üniversitemiz var. Sizin bizden istediğiniz şeyler bizim için ödevdir.”

ALTERNATİF OLSUN DİYE SÖYLEMİŞ!Karma eğitimi kaldırmaya dönük çalışma yapılacağı yolundaki sözlerinin uyandırdığı yankı üzerine DHA muhabirine açıklama yapan Sadık Yakut, bunu ‘partisinin değil, kendisinin görüşü olarak’ dile getirdiğini söyledi. Yakut, “Sözlerimin arkasındayım. Düşüncelerimi alternatif olsun diye söylüyorum. TBMM Başkanvekili olarak törende görüşlerimi dile getirdim. Bu partimin görüşleri değildir. Karma eğitimin yanı sıra kız ve erkek ayrı eğitim de olmasını da söyledim. Bu benim fikrim. Türkiye’de herkes fikrini özgürce söyleyebilir” dedi. Yakut, Bu konuda yasa teklifi verdiği veya vereceği yolundaki haberlerin ise doğru olmadığını belirtti.

ŞU ANDA GÜNDEMİMİZDE BÖYLE BİR KONU YOK 
AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Sadık Yakut’un açıklamalarına ilişkin gazetecilerin soruları üzerine, karma eğitime ilişkin bir düzenleme yapılmasının “şu anda gündemlerinde” olmadığını söyledi. Elitaş, Yakut’un sözlerinin, ‘kişisel görüşü’ olduğunu ifade etti. 

TEKKE VE ZAVİYELERDE GÜNDEMİMİZDE DEĞİLElitaş, AK’nin bir diğer milletvekili Milletvekili Haluk Özdalga’nın tekke ve zaviyelerle ilgli kanunun yürürlükten kaldırılmasını içeren yasa teklifini 25 Kasım Pazartesi günü ele alacaklarını belirterek, “Konunun gündemimizde olmadığını kendisine bildireceğiz” dedi. 

AKP 'li vekil de 'doğru bulmuyorum' demişti

AK Parti Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz da Başbakan Erdoğan'ın 'kızlı-erkekli öğrenci evi' açıklamasıyla gündeme gelen tartışmalar sırasında 'karma eğitime karşı olduğunu belirterek, "Ben karma eğitime karşı olan bir insanım, doğru bulmuyorum. Türkiye'de erkek liseleri vardı, kız liseleri vardı. Bunlar 28 Şubat cuntasının ortadan kaldırdığı uygulamalar, darbe hükümetlerinin ortadan kaldırdığı uygulamalar" demişti.

radikal

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim