Öğretmen Diyarı

AKADEMİSYENLERE VAR, YA ÖĞRETMENLERE?


PERSONELMEB.NET/ÖZEL HABER

Başbakan'ın Kızılcahamam kampında Akademisyenlerin maaşlarına zam yapılması için Maliye Bakanı ŞİMŞEK’e talimat verdiği basına yansıdı. Tabi ki akademisyenlerin maaşları çağdaş bir ülkede olması gerektiği kadar yükseltilmeli ve bilim adamına saygının ve itibarın da bu yolla verilmesi gerekir. Bunun yanında çok düşük maaş aldıkları için özel üniversitelere ve vakıf üniversitelerine kaçan akademisyenlerin yeniden devlet üniversitelerine yönlenmeleri ve devlet üniversitelerinin zayıflamasının önüne geçilmelidir.

Yalnız burada akla şu soru geliyor: ‘Bir akademisyen haftada kaç saat çalışıyor?’ Öyle ya, Sayın Başbakan öğretmenlerin haftada 15 saat çalıştığını ve diğer memurların 40 saat çalıştığını söyleyerek öğretmenlerin ek ödeme almamasının doğal olduğunu ifade etmeye çalışmıştı.

Buradaki kıstas nedir? ‘Akademisyenler bilim üretiyorlar, bilimin gelişmesi ve önünün açılması için akademisyenlere iyi imkanlar sağlanmalıdır’ mı denmek istenmektedir?

Peki, öğretmenlerin genç nesilleri yetiştirip ülkenin gelişimine hazırlamaları ve üniversitelere gidecek olan gençlerin akademik anlamda en iyi şekilde yetiştirilmeleri daha mı az önemlidir?

Bununla sınırlı da değil. Öğretmenler sadece öğrencilerin akademik gelişimleriyle ilgili değiller, bunun yanında onların en iyi şekilde ‘eğitilmelerinden’ de sorumludurlar.

Yukarıda da belirttiğim gibi akademisyenlerin mali durumları bir an önce düzeltilmelidir, ancak bu yapılırken öğretmenlerin içinde bulunduğu mali durum da göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğitim sendikaları bu konuda daha agresif olmalılar ve eğitimcilerin ‘sendikalar ellerinden geleni yapıyorlar’ şeklinde düşünmelerini sağlamalıdırlar.

Adil TÜRK
personelmeb.net
Haber Kaynağı: www.personelmeb.netDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol