Öğretmen Diyarı

Akademik lise\' için görüş birliği

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın başkanlık ettiği ve basına kapalı gerçekleşen toplantıya700 dershaneyi temsilen 7 dershane sözcüsüyle MEB Müsteşarı Yusuf Tekinkatıldı. Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Avcı, çok verimli ve olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek, dershane temsilcilerinin kaygılarını, eleştirilerini veönerilerini ilettiklerini dile getirdi. Avcı, en çok konuşulan gündem maddesinin "açık lise" veya dershanecilerin önerdiği ve kendilerinin de 'olumlu' buldukları adlandırmayla "akademik lise" olduğunu söyledi.

 

TOPLANTIDA UZLAŞMA SİNYALİ

 

Avcı "Özel okula dönüşüm konusunda mevcut kriterlerle dönüşebileceklerde sorun yok. Geri kalanların da büyük ölçüde akademik lise denilen bir düzenleme ile belli bir sürede geçişin dahasağlıklı olacağı konusunda görüş birliği var" dedi. Geçiş sürecinin zamanlaması ve kimin hangikoşullarda hizmet alabileceği gibi hususlarda önerilerin de alındığını söyleyen Avcı şöyle devam etti: "Daha önce bir kısım 'özel okula da dönüşemiyorum, akademik liseye de dönüşemiyorum' diyenkurumlara da 'halk eğitim veya özel etüt eğitim merkezi olma imkanı sağlayabiliriz' dedik. Şunu söylemem lazım, özel etüt eğitim merkezleri ücretli olmaz. Devam eden öğrenciden ücret talebidoğru olmaz. Orada zaten yoksul öğrencilerimizi veya dezavantajlı gruplarımızın desteklenmesikonusunda destek sağlayabiliriz."

 

İYİ NİYETE FARKLI ALTERNATİF

 

Bir soru üzerine iyi niyetli olan bütün dershanelerin dönüşüm sürecine katılabilecekleri farklıalternatifleri sunduklarının altını çizen Bakan Avcı, "Bu konuda da bir anlayış birliği var. Biz özel okulda olmayız, açık lise de olmayız, özel etüt merkezi de halk eğitim merkezi de olmayız diyenlere de, ama elimde de alt yapı var, dönüşüm sürecinde sıkıntılarım olabilir, diyenlere de, halk eğitim merkeziolarak kullanabileceğimiz nitelikteyse, yerel yönetimler de devreye girebilir bu noktada, o mekanlarıda bu şekilde değerlendiririz. Hangi nitelikte olursa olsun iyi niyetli olan bütün dershanelerimizindönüşüm sürecine katılabilecekleri farklı alternatifleri sunmuş olduk" diye konuştu.

 

KREDİ ALMA İMKANI OLACAK

 

Avcı, ayrıca, "Açık liseye giden öğrenciler bir tarafa, meslek lisesindegüzel sanatlarda okuyanlarkültür derslerini almadığını düşünüyor. Bir yandan da spor lisesi, İmam hatip lisesi mezunu olmak istiyor ama takviye dersleri de almak istiyor. Bizim uygulamamızda farklı okullardan kredi alma imkanı var" dedi.

 

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ GÖRÜŞMEDEN MEMNUN

 

Çözüm Dergisi Dershaneleri Yönetim Kurulu Üyesi Nazım Maviştoplantının ardından Kanal 24'ekonuştu. Görüşmenin olumlu geçtiğini belirten Maviş, kendilerine 'dershaneleri kapatın, ne haliniz varsa görün' denilmediğini ifade ederek, "Çözüme yakın ortak noktada buluşulduÖnerilerimiz ilgiyledinlendiaçıklamasında bulundu.

 

DERSHANE KATKISI SADECE YÜZDE 7

 

Hükümet, dershanelerin dönüşümü amacıyla yürüttüğü hazırlık çerçevesinde sivil toplum örgütlerinin de görüşüne başvururken, bir yandan da milletvekillerini bilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanı Avcı dün AK Parti grubunda brifing verdi. Avcı'nın özetle şu değerlendirmeleri yaptığı öğrenildi:

 

- Dershanelerin dönüştürülmesine yönelik proje bir anda ortaya çıkmış değil. Bizden önce de Kalkınma Planlarında vardı. AK Parti'nin Programında, MEB'in Stratejik Planı'nda bu adımın atılacağı belirtiliyor.

 

- Milli Eğitim'deki öğretmenlerimize haksızlık yapılıyor. Dershanedeki eğitimin öğrenci üzerindeki başarı oranı sadece yüzde 7. Fakir ailelerin çocuklarına bir katkısı yok ama bu ailelere 'zenginçocuklarıyla aynı konumda olacaksınız' imajı veriliyor. Bu doğru değil.

 

600 İLA 22 BİN LİRA

 

- 3 bin 400 liranın altında öğrenci alan dershanelerin hiçbir katkı sağlamadığı ortaya çıktı. Halen 22 bin TL ücret alan dershane de var, yıllık 600 TL'ye eğitim veren dershane de.

 

- Dershanelerin kapatılacağı kesinlikle doğru değil. Bunların yüzde 20'si hemen özel okuladönüşmeye hazır. Geri kalanına belirli teşvikler verilecekÖzel okula dönüşemeyenler için açık liseseçeneği var. Etüt merkezlerinin kapatılacağı da tamamen yalan. Bu merkezler ücretsiz yola devam edecek.

 

\"Akşam\"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim