Öğretmen Diyarı

'Aileler, çocukların proje ödevlerini yapmasın'

Ailelere seslenen Bakan Işık, sözlerine şöyle devam etti: "Başıma bir icat çıkarma' cümlesini artık kullanmayalım. Aksine 'Yavrum şu konuda sen ne düşünüyorsun, şu işi daha iyi nasıl yaparsın' sorusunu çocuklara soralım. Artık aileler, çocukların proje ödevlerini yapmasın. Sizler rehberlik yapın ama ödevi yapmayın.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Büyük medeniyetin evlatları olarak yine bilim ve teknolojide ülkemizi dünyanın en güçlü lider ülkelerinden biri yapmak zorundayız. Sevgili çocuklarımıza ve gençlerimize bilimi sevdirmeden bunu başaramayız" dedi.

Işık, Kocaeli Bilim Merkezi Dinamik Dünya Sergisi açılışında yaptığı konuşmada, hayattaki en büyük gücün bilgi olduğunu belirterek, dünyanın en güçlü devletlerinin bilim ve teknolojide de gücünü gösterdiğini, bilim ve teknoloji seviyesinin ülkelerin durumunu belirlediğini kaydetti.

Müslümanlıkta ilk emrin "oku" olduğunu anımsatan Bakan Işık, "Bizim için bilim, Cenab-ı Allah'ın kainata koyduğu sırların birer birer keşfidir. Bilim, insanın hayatını maddi ve manevi olarak geliştirir. Bugün 17 yaşındaki bir genç, bir bilgisayar uygulaması yazıyor ve onu bir şirketin mağazasına koyuyor ve her gün bin dolar kazanıyor. Şu anda Türkiye'de her gün bin dolar kazanan insan sayısı kaçtır? Bunun için bilgi ve bilim bizim açımızdan çok önemli. Ecdadımız, bilime önem verdiği sürede dünyadaki en güçlü devletleri kurmuş" diye konuştu.

- "Bilimi çocuk yaşlarda sevdirmeliyiz"

Bakan Işık, İslam medeniyetinin ilk dönemlerde bilim ve teknolojiye verilen önemle Avrupa'da rönesansın gerçekleştiğini anımsatarak, şunları söyledi:

"Büyük bir medeniyetin evlatları olarak yine bilim ve teknolojide ülkemizi dünyanın en güçlü lider ülkelerinden biri yapmak zorundayız. Sevgili çocuklarımıza ve gençlerimize bilimi sevdirmeden bunu başaramayız. Bilimi sevmeden bilimle uğraşılmaz. Bilim talep etmekle olur. İstemeyene Allah bilgiyi vermez. Bilim insanı olmak çileye, zorluğa ve meşakkate talip olmaktır. Bilimi çocuk yaşlarda sevdirme zorunluluğumuz var. Eğer bir yavrumuza bilimi sevdirirsek uygun iklim de oluşursa o eski parlak günlerimizi tekrar yakalarız."

Bilim ve teknolojinin gelişmesi için her şeyi yaptıklarını belirten Işık, verdikleri en önemli desteklerden birinin çocuklara bilimi sevdirmek için bu merkezleri açmak olduğunu kaydetti.

Işık, Kocaeli Bilim Merkezi'nin yaşayan bir merkez olduğunu ifade ederek, buranın bir müze gibi gezilmemesi gerektiğini bildirdi.

- "2023 yılına kadar bütün illerimizde bilim merkezlerimizi kurmak istiyoruz"

Türkiye'de eğitim sisteminin hala teorik olduğunu, her şeyin kağıt üzerinde verilmeye çalışıldığını aktaran Işık, öğrencinin küçük yaşta dokunarak öğrenmesinin eğitim sisteminde daha tam olarak oturmadığını ifade etti.

Bilim merkezlerinde bunu aşmaya çalıştıklarını kaydeden Bakan Işık, ailelerin hafta sonunu bilim merkezlerinde geçirmesini istedi.

İstanbul'da dünya çapında bilim merkezi kuracaklarını vurgulayan Bakan Işık, "Hedefimiz, 2023 yılına kadar bütün illerimizde bilim merkezlerimizi kurmak. Bu çağ dijital çağ. 4. sanayi devrimine dünya hızla gidiyor. Türkiye, ilk 3 sanayi devrimini tribünden izledi, biraz geriden takip etti. Şimdi 4. sanayi devrimini tribünden izleyen, geriden takip eden değil, bu 4. sanayi devriminin içinde bulunmak için önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu kapsamda Intel'le birlikte bu bilim merkezi içinde sanayi 4.0 laboratuvarı kuruyoruz. Sanayinin kalbi Kocaeli, sanayi 4.0'ın kalbi de Kocaeli olacak. Daha küçük yaşta yavrularımızın dijital üretimin ne olduğunu görmeleri, bu noktada merak uyandırmaları ve çocuklarımızın geleceğe şimdiden hazırlanmalarını sağlamak istiyoruz. "

Ailelere seslenen Bakan Işık, sözlerine şöyle devam etti:

"Başıma bir icat çıkarma' cümlesini artık kullanmayalım. Aksine 'Yavrum şu konuda sen ne düşünüyorsun, şu işi daha iyi nasıl yaparsın' sorusunu çocuklara soralım. Artık aileler, çocukların proje ödevlerini yapmasın. Sizler rehberlik yapın ama ödevi yapmayın. Çocuklara iyilik yapmıyorsunuz. Şu anda Türkiye'nin en önemli açıklarından biri proje kültürü. Proje yapmayı yeteri kadar bilmiyoruz. Bu kültür çocuk yaşlarda kazanılır. Öğretmenlerden ricamız, çocukların gelişim düzeyine göre ödev verin."

- "Yerli düzenek üretimine başladık"

Merkezdeki düzeneklerin yerli üretilmesinin önemine de değinen Işık, "Düzenekleri ithal edemeyiz. Buna büyük kaynak harcamak gerekiyor. Bizim politikamıza uygun değil. Bunları yerli üretelim dedik. 32 düzeneğin yerli üretimi için çağrıya çıktık, şu anda 25 milyon lira değerinde yerli düzenek üretimine başladık. Hedefimiz, bu bilim düzeneklerinin tamamını yerli üretmek. Düzenek ve deney setleri üretilirken orijinal, yenilikçi, etkileşimli ve dokunulabilir olacak. Uluslararası standartlara uygun olarak geliştiriyoruz. Çoklu ortam ögelerinin olmasını istiyoruz. Mümkün olduğunca engelli kullanımına açık olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu da merkezin, bilimin anlaşılması ve kavranması için iddialı bir konuma geldiğini ifade ederek, Türkiye'yi geleceğe geçmişinden daha güvenli, emin ve kararlı şekilde taşımak istediklerini bildirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, serginin açılmasıyla merkeze 72 bilimsel düzeneğin katılacağını, buranın Marmara Bölgesi'nin cazibe noktası olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Bakan Işık ve beraberindekiler, serginin açılışını yaptı.

Işık ve beraberindekiler, daha sonra sergiyi gezerek, bilgi aldı.

Anadolu Ajansı
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim