Öğretmen Diyarı

Ağustos ayında kaç bin öğretmen atanacak? MEB 2015

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 2015 yılı öğretmen atamaları için verilen kadro adedi 53 bin olarak gerçekleşmişti. Bakanlık, Şubat ayında 15 bin öğretmenin atamasını yapmıştı. Yapılan bu atama ile 2015 yılı Aralık ayı sonuna kadar geçerli olmak üzere MEB'in 38 bin öğretmen atama izni daha bulunuyor.

Nisan ayında yoğun bir şekilde öğretmen atamalarının talep edilmesi ve MEB'in elindeki kadro, Ağustos ayında yapılacak öğretmen atama sayısının ne olacağı konusunda hem atama bekleyen öğretmenler hem de yetkili mercileri zor duruma düşürdü. Gelen bilgiler arasında Nisan'da çok çok büyük bir ihtimalle öğretmen atamasının yapılacağı tahmin ediliyor.

 Nisan ayında öğretmen ataması yapılsa bile Ağustos atamasının 40 binden az olmyacağı, Maliye Bakanlığı'nın her yıl olduğu gibi bu yıl da MEB'e ek kadro izni vereceği düşünülüyor. 38 bin kadrodan 10 veya 15 bininin Nisan ayında kullanılacağı ve kalan kadro adedinin 40 bine tamamlanacağı düşünülüyor.

 Öte yandan Ağustos'ta ne kadar öğretmen atanacağının bu zamana kadar açıklanmış olması gerekiyordu. Geçtiğimiz yıllarda yazın yapılacak öğretmen atama sayısı aylar öncesinden açıklanmıştı. Yaz atamalarına 6 ay gibi bir süre kaldı ve hala öğretmen atama sayısı konusunda bir açıklama yapılmadı. Bu bilgiden hareketle hükümetin toplam kadro adedi belirlemeye çalıştığı, belirlediyse bile Nisan'a kaç bin Ağustos'a kaç bin kadro ayrılacağı konusunda kararsız olduğu düşünülmektedir.

 Nisan ayında 15 bin öğretmen ataması yapılırsa 2014 Lisans KPSS ile 3 atama yapılmış ve toplamda 70 bin öğretmen atanmış olacak. Atama bekleyen yüz binlerce öğretmenin talebi ise Nisan ayında 40 bin öğretmen atamasının olması yönünde...

 Hem Nisan'da hem de Ağustos'ta neler olacak, bunu zaman gösterecek. Ağustos ayında atanacak öğretmen sayısının en geç Mart ayının ortalarına kadar açıklanması bekleniyor. 35-40 bin bandından daha düşük bir atama olma planlanıyorsa yüz binlerce öğretmen adayı hayal kırıklığına uğramış olacak.

www.mebmedya.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol