Öğretmen Diyarı

Afet bilinci yeni müfredatta yer almalı
Afet ve Acil Durum Sendikası (AFAD-SEN) Genel Başkanı Ayhan Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredatında Afet bilincinin de yer alması gerektiğini savundu. Araştırmalar sonucu temel afet bilincinde Türkiye’nin çok yol kat etmesi gerektiğini bildiren AFAD-SEN Başkanı Çelik, Türkiye’nin riskli haritasını da hatırlatarak, “Milli Eğitim Bakanlığı yeni müfredatta temel afet bilinci eğitimi dersini ilkokulda en az haftada 1 saat yer vermeli. Türkiye’nin yüzde 96’sının başta deprem olmak üzere doğal afet riski altında olduğunu Türkiye, başta deprem olmak üzere doğal afetler konusunda riski çok yüksek bir ülke. Çok sayıda vatandaşımızı doğal afetler nedeniyle yitirdik, ülke olarak büyük ekonomik kayıplar yaşadık. Ancak araştırmalar gösteriyor ki, temel afet bilinci konusunda kat etmemiz gereken daha çok yol var” diye konuştu.

DOĞAL AFETLER ARTIYOR


Gelişen teknolojiyle birlikte afetlerin şiddetinin azalmadığını tam tersine arttığını dile getiren başkan Çelik, doğal afetlerinde her geçen gün artarak devam ettiğini ifade ederek şöyle konuştu:
“Doğal afetlerin zararları, insanlar için sosyo-ekonomik ve diğer alanlarda kayıplar yaşatan, toplumsal yaşamı kesintiye uğratan ve can kaybına neden olan doğal veya insan kaynaklı olaylara doğal afet denir. Yüzyıllardır devam eden ve etmekte olan yıkıcı etkileri bulunan doğal afetler insanlara büyük zarar vermektedir. Geçmişten günümüze devam etmekte olan doğal olaylar gün geçtikçe artmaktadır. Gelişen teknoloji ve diğer gelişmeler doğal afetlerin şiddetini azaltmamış tam tersine doğaya ve insana vermiş olduğu zararla doğal afetleri arttırmıştır. Mademki başta deprem ve sel olayların yaşanabilecek bir coğrafyada yaşıyorsak neden çocuklarımız bu gerçek karşısında gerekli olan temel afet bilincini daha ilkokul birinci sınıfında iken öğrenmelerini sağlamıyoruz. AFAD Başkanlığı tarafından Afete Hazır Türkiye ile okullarda Afet bilinci ile ilgili 2013 yılında başlayan seferberlik ile okullarda eğitimler veriliyor ama bunun Milli Eğitim müfredatına ekleyerek kalıcı ve sürekli hale getirilmesi sağlanmalıdır.”

Kaynak: DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol