Öğretmen Diyarı

Adayların Facebook hesapları göz hapsinde

ecretcv.com'un yaptığı araştırma sosyal medyanın işe alımda da etkili olduğunu ortaya koydu. Sonuçlara göre firmaların yüzde 58'i işe alacağı kişinin Facebook hesaplarını inceliyor Online kariyer sitesi Secretcv.com, yaptığı son araştırmayla hayatımızı yönlendiren sosyal medyanın, iş hayatı ve insan kaynaklarına etkisini masaya yatırdı. 15 bin 800 aday ve 235 firmayla yapılan araştırma, hem bireysel kullanımlarda online itibar yönetimiyle hem de firmaların işe alım süreçlerinde sosyal medyayı nasıl konumlandırdıklarıyla ilgili çarpıcı bilgiler içeriyor.

YÜZDE 58'İ İNCELİYOR

Araştırma sonuçlarına göre firmalar aday seçerken ve işe yerleştirme yaparken sosyal medyayı kullanıyor. Firmaların yüzde 58'i işe alacağı kişinin sosyal medya hesaplarını inceliyor. En çok izledikleri sosyal medya hesapları ise yüzde 45 ile Facebook, yüzde 35 ile Twitter, yüzde 15 ile Linkedin. Firmaların yüzde 35'i işe alacağı kişilerin sosyal medya hesaplarını incelerken adayın en çok sosyal medyada kullandığı dile ve yayınladığı içeriğe bakıyor. Adayın beğendiği sayfalar (yüzde 23), profil fotoğrafının güncel ve gerçekçi olması (yüzde 18) ve ortak arkadaşlarının olup olmaması (yüzde 12) dikkat ettikleri diğer unsurlar arasında yer alıyor. Adayın arkadaş sayısına dikkat eden firmaların oranı ise sadece yüzde 2. Yani sosyal medyada paylaştığımız her içerik ve edindiğimiz networkumuz iş hayatımızda bize olumlu olarak geri dönebiliyor.

MESLEKİ PAYLAŞIM OLUMLU

Araştırmada "Firmalara adayların hangi paylaşımları sizde olumlu etki uyandırıyor?" diye sorulduğunda yüzde 36 ile "mesleki birikimlerini paylaşması" cevabı ilk sırada yer alıyor. Adayın özel hayatını gözler önüne sermeden kendisiyle ilgili kısıtlı bilgi ve fotoğraf paylaşması ise yüzde 28 ile ikinci sırada geliyor. Olumsuz etki uyandıran paylaşımların başında ise yüzde 29 ile çalıştığı şirket hakkında olumsuz eleştirilerde bulunması yer alıyor. Firmalar ayrıca adayların, mesai saati içinde çok sık mesaj ve fotoğraf paylaşmasından rahatsız oluyor. Firmalar, adayların özel hayatlarının yerine iş hayatlarıyla ilgili paylaşımları görmek istiyor.
http://www.isteinsan.com.tr


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol