Öğretmen Diyarı

Aday Öğretmenler Ailelerini İstiyor

Sayın Yetkili;Biz 
2013 Eylül ve Kasım aylarında eğitim kadrosuna katılmış, çiçeği burnunda “aday” öğretmenleriz. Maalesef ki 4 sene üniversite bitirdikten sonra diplomamızı almış olmamıza rağmen, KPSS’ de başarılı olma kriterlerine göre “öğretmen adayı” durumundan kurtulamayan, atandıktan sonra bile 1 yıl boyunca “aday öğretmen” olarak görülen eğitimcileriz. Anlayacağınız hala “adayız”.

  İçimizden birçok arkadaş yanlış planlamalar, körü körüne inatlar uğruna 
2013 Şubat dönemi öğretmen ataması yapılmadığı için mağdur olan kişilerdir. Eğer 2013 Şubat döneminde öğretmen ataması yapılmış olsaydı birçoğumuz 2014 Şubat Özür grubu atamalarında başvuru yapabilecek, ailesinden, eşinden, çocuğundan aylarca ayrı kalması gerekmeyecekti.


   Artık olan olmuş diyerek önümüze bakalım diye düşünürsek, bu durumdan kaynaklanan mağduriyeti gidermek, ayrıca bu durumdan mağdur olmasalar bile ailelerinden, eşlerinden ve çocuklarından ayrı kalmamaları adına sizin için küçük bizim için çok büyük bir değişiklik ile yüzlerce “aday öğretmeni”, ama binlerce “aday öğretmen” yakınını, eşini ve özellikle çocuklarını mutlu edeceksiniz.

   Aslında eşlerinden ve çocuklarından ayrı kalma  probleminin çözümünden çok bu soruna neden olan durumları ortadan kaldırmak daha önemlidir. Naçizane fikrimiz şudur ki; öğretmen atama esnasında birçok branşta sadece belli illerin açılması (Tahmini 40-50 il) “öğretmen adayının” eşi ve çocuklarının yaşadığı illerin tercihler arasında olmaması sorunu başlatan bir durumdur. Çözümü ise atamalarda tüm illerin açılması(Tabi ki her ilin kontenjanı farklı olacaktır. Şanlıurfa 250 ise İzmir’in 10 olması kadar doğal bir durum yoktur.) Tüm iller tüm adaylara değil de, eş durumunu belirten adayların eşinin çalıştığı ili ve ilçeyi belge ile belirtmesi durumunda sadece o adaya açılması, baştan ailelerin parçalanmasını engellemeye yönelik bir çalışma olabilir. Kesinlikle tüm “öğretmen adaylarının” istekleri gerçekleştirilemez ama sayı büyük oranda azaltılabilir.
Peki şuan itibariyle göreve başlamış “aday öğretmenler” için neler yapılabilir. Maddeler isek;
1-      

   2013 Eylül-Kasım atamalarında göreve başlayan “aday öğretmenler” 2014 Şubat özür grubu atamalarında başvuru yapabilir. Puan yeterliliğini sağlayan aday ailesinin yanında %100 verim ile çalışmalarına başlar. Puan yetersizliği nedeniyle belirli bir okula atamasının gerçekleşemediği “aday öğretmene” ise 2014 Ağustos özür atamalarına kadar eğer isterse kendi tercihine kalması şartıyla ücretsiz izine ayrılma hakkı verilebilir.
2-      

  2013 Eylül-Kasım atamalarında göreve başlayan “aday öğretmenler” 2014 Şubat özür grubu atamalarında başvuru yapabilir. Puan yeterliliğini sağlayan aday ailesinin yanında %100 verim ile çalışmalarına başlar. Puan yetersizliği nedeniyle belirli bir okula atamasının gerçekleşemediği “aday öğretmene” ise ailesinin bulunduğu ilde veya ilçede kendi ya da yan branşında açık kontenjan olması durumunda 2014 Ağustos ayına kadar geçici görevlendirme yapılabilir. ( Gerek özür, gerek il dışı, il içi gerekse de yeni öğretmen atamalarında açık kontenjan bulunan tüm okulların sisteme girilmediğini ve ülkemizde hala 100binin üzerinde öğretmen açığının olduğunu varsayarsak mantıksız bir şey değil.)
3-      

  2013 Eylül-Kasım atamalarında göreve başlayan “aday öğretmenler” 2014 Şubat özür grubu atamalarında başvuru yapabilir. Puan yeterliliğine bakılmaksızın tüm öğretmenler il ve ilçe emirinin açılması ile ailesinin yanında %100 verim ile çalışmalarına başlar.
4-      
   Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu 06.06.2013 tarih ve Y.D. İtiraz: 2012/720 nolu kararı ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin bazı hükümlerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesi sonucunda;
 
Yönetmeliğin 35 inci maddesinin 3 üncü fıkrasında “Özür durumuna bağlı yer değiştirme isteğinde bulunanlardan öğretmenlikte ve Devlet memurluğunda adaylıklarının kaldırılmış olması şartı aranır. Aday öğretmenlerin yer değiştirme istekleri değerlendirmeye alınmaz.”, 4 üncü fıkrasında ise: “Bu Yönetmeliğin 14 üncü maddesi kapsamında öğretmenliğe atananların, özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilmesi için son olarak atandıkları görev yerlerinde en az bir yıl süreyle görev yapmış olmaları gerekir.” hükümlerihukuka uyarlık bulunmadığı gerekçesiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Eğitim özründen yararlanmak isteyen “ aday”  olan ve olmayan öğretmenler için özür atamaları imkansız görünürken, eş durumu atamalarında ise 1 yıl bekleme ve adaylığın kaldırılmış olması şartı gerekirken, sağlık özrü nedeniyle yer değiştirmek isteyen “aday öğretmen” herhangi bir beklemeye gerek duymamaktadır. Kesinlikle sağlık özrü nedeniyle yer değiştirmek isteyen tüm öğretmenler ivedilikle yer değiştirebilmelidir. Ancak bu durum takdir edersiniz ki bir miktar eşitsizliğe neden olmaktadır. 

  Öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal olduğunu ve fedakarlık istediğini başta siz olmak üzere tüm eğitim çalışanları olarak farkındayız. Fakat siz de takdir edersiniz ki bir insanın eşinden ve çocuklarından ayrı kalması durumunda ondan ne kadar verim alınabilir. Biz çocuğumuzun ilk kelimelerini, ilk okumaya başladığı anlardan, doğum günlerininden vs uzak kaldığımızda, ya da onların hasta olduklarını duyup çaresizlik içinde onlardan kilometrelerce ayrı kaldığımızda günlerce moralimizi ve motivasyonumuzu kaybetmiş bir durumda adeta sınıflarımızda ruh gibi dolaşarak çok değerli öğrencilerimize faydalı olamıyoruz.

  İlk bakışta çok zor gibi görünse de 2014 Şubat özür grubu atama kılavuzunda yapacağınız küçücük kelime değişikleri ile binlerce insanı ve onların çocuklarını ve eşlerini sevinç yumağı haline getire bilirisiniz.
  
   Özetle biz diyoruz ki; gerek eş durumundan, gerek sağlık özründen, gerekse de eğitim özründen dolayı ailesinden, çocuklarından, hasta yakınlarından, eğitimlerinden ayrı kalan “aday öğretmen” olsun olmasın tüm öğretmenlerin kendilerini daha güvende, huzurlu ve mutlu hissedecekleri yerlerde %100 verim ile çalışabilmesi sağlanmalıdır.


Saygılar


SEDAT DEGER
eğitim yazarı
https://twitter.com/sedatdeger09
mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
teacher 2 yıl önce

yazık kıyamam...