Öğretmen Diyarı

Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir
Açıktan Atama Nedir Kimler Başvurabilir? Merkezi Atama Nedir Kimler Başvurabilir? Açıktan Atama İle Merkezi Atama Arasındaki Farklar Nelerdir? İstisnai Kadrolar Ne Anlama Gelir Hangi Kadrolar İstisnaidir? Gibi sorular ağırlıkta olup hepsini tek tek açıklayacağız. İlk olarak Merkezi Atama nedir: Merkezi Atama KPSS Kamu Personeli Seçme Sınavı neticesinde KPSS Puanı İle ÖSYM Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Yerleştirme Tercihleri sonuçlarına göre yapılan atama türüdür.

Adaylar KPSS puanıyla tercihlerini yapar en üst puandan başlanarak bilgisayar ortamında atamalar yapılır. Merkezi atamaya kimler başvurabilir: Merkezi atama KPSS puanıyla yapıldığı için geçerli bir KPSS puanı olan herkes merkezi atamaya başvuru hakkı vardır. Açıktan atama nedir nasıl yapılır: Merkezi atama dışında kalan atamalardır.

Kurumlar personel alım ilanlarını merkezi atama dışında ayrı ilan şeklinde duyurulur. Yayınlanan ilanlara başvurular alındıktan sonra sınavla (sözlü veya yazılı) atamalar yapılır. Açıktan atamaya kurumların yayınladığı ilanda belirtilen şartlara haiz olanların başvuru hakkı vardır. İstisnai memurluklar nelerdir nasıl yapılır: İstisnai kadrolara sınavsız Bakan oluru, Başbakan Oluru, Cumhurbaşkanı oluru gibi üst düzey imza yetkileri ile kanunda belirtilen yetki çerçevesinde yapılan atamalardır. İstisnai Memurluklar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Madde 48 de belirtilen devlet memurluğu genel şartlarını taşıyanlar başvurabilir. İstisnai memurluklar ise 657 DMK Madde 59 da tek tek sayılmıştır.

  Kaynak: Mymemur


 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim