Öğretmen Diyarı

Abonelere zam uyarısı!

MEMURLAR- Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, elektrik, su ve doğalgaz abonelerine, açma-kapama ücretleri ile 1 Ekim itibariyle yapılan zam konusuna dikkat etmeleri uyarısında bulundu.

Derneğin Kadın Komisyonu ile Öğretmenevi’nde toplantı gerçekleştiren Sıtkı Yılmaz, gazetecilerin sorularını cevapladı. Abonelikler, açma-kapama ücretleri ve özellikle bu ay başında elektrik ve doğalgaza yapılan zam konusuna değinen Yılmaz, tüketiciyi uyardı. Tüketicinin, süresiz, bir yıl ve bir yıldan uzun süreli abonelik sözleşmelerinde hiçbir gerekçe göstermeksizin ve cezai ödemeksizin sözleşmeden dönme hakkına sahip olduğunu belirten Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Eskiden tüketicinin bu şekilde ayrılması mümkün değildi. Tüketicinin mutlaka abonelikler konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Yine açma kapama gibi temel sorunlardan bir tanesi var. Elektrik, su ve gazda, fiili olmayan açma kapama cezaları konusunda derneğimize çok ciddi sorunlar taşınıyor. Eğer fiili bir kesme söz konusu değilse, tüketiciden açma kapama adı altında hiçbir ücret alınamayacağının bilinmesi gerekiyor. Tüketici bu konuda ilgili kuruma başvurarak parasını faizi ile birlikte tahsil etme hakkı bulunuyor."

 

'YARARLANDIĞI AYLARDA İNDİRİM FARKINI ÖDEYECEK'

 

Taahhütlü sözleşmelere değinen Yılmaz, tüketicinin aldatıcı sözleşmelerle abone yapılarak 2 yıllık süreye zorlandığını belirtti. Yılmaz, "Bu süre zarfında ayrılan tüketiciye cayma bedeli adı altında keza kesiliyor, bu kabul edilebilir değil. Buna da bir çözüm getirilmiş. Tüketici yararlandığı aylarda indirim farkını ödemekle yükümlü kılınmıştır. Tüketici, bir yılın altındaki sözleşmelerde sağlayıcının sözleşmede değişiklik yapması durumunda tüketicinin bu konuda da cayma hakkı olduğunu belirtmek istiyorum." diye konuştu.

 

'ELEKTRİK VE DOĞALGAZ ZAMMINA DİKKAT'

 

1 Ekim tarihi itibariyle elektrik ve doğalgaza zam geldiğini hatırlatan Sıtkı Yılmaz, şu uyarıda bulundu: "Özellikle doğalgazda az tüketim nedeniyle bu yaz aylarında eğer fatura gelmemişse ekim tarihi içinde 15 TL ve altındaki paranın da faize katılıp katılmayacağı hususunda tüketicilerimizin dikkatini çekmek istiyoruz. O zammı da geçmiş aylara yansıtılabilir. Aslında gönderilen faturalar 30 günle sınırla olmakla birlikte faturalandırılamamış olan kısmı bu faiz kısmına katılabilir. O konuda da tüketicilerimizi uyarmak istiyoruz."

 

memurhaber.com

Anahtar Kelimeler:
Abonelere Zam Uyarısı!

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol