Öğretmen Diyarı

91 Yaşındaki Emektar Öğretmenin Türkçe Sevdası

Gökhan Karakaş / İSTANBUL

Validebağ Öğretmenler Huzurevi'nin en yaşlı sakini olan emekli öğretmen Hüdai Gürbüz (91), her gün onlarca bulmaca çözerek 20 bin kelimelik bir sözlük oluşturdu. Kendisi gibi emekli öğretmen olan eşiyle çocukların eğitimine katkıda bulunmak için ev ve yazlıklarını satarak Ümraniye'deki Hüdai-Melahat Gürbüz İlköğretim Okulu'nu yaptıran emektar öğretmen, Türkçe sözlüğü yayın hayatına başladığı günden beri her gün takip ettiği Milliyet gazetesine miras bıracağını söyledi.

Romanya'da 1 Ekim 1923'te doğan, 14 yaşında ailesiyle birlikte Gelibolu'ya yerleşen Hüdai Gürbüz, lüleburgaz Köy Öğretmen Okulu'nun adından 1944'te Kepirtepe Köy Enstitüsü'nden mezun oldu. Önce yaşadığı köydeki okula atanan Hüdai Gürbüz, savaş yorgunu Türkiye'de çocukların eğitim görmesi için çabaladı. Suyu olmayan okula 2 kilometre mesafeden her gün su taşıyan Gürbüz, okul bahçesine 400 fidan dikerek çocuklara doğa sevgisini de kazandırdı. Yıllar içinde yaptıklarıyla genç Türkiye Cumhuriyeti'nin üstün başarılı öğretmenleri arasında gösterilerek ismi devlet radyosundan anons edilen Gürbüz, İstanbul'daki Selimiye İlköğretim Okulu'nun da kurulmasını sağladı. 1960'larda öğretmenlikle birlikte ilçe milli eğitim müdürlüğünü de sürdüren Gürbüz, pek çok kütüphane ve halk eğitim merkezleri yapılmasını da sağladı. 1976'da emekli olan Hüdai Gürbüz, eşi Melahat Gürbüz'le birlikte bir okul yaptırmak istedi. 17 Ağustos 1999'daki Marmara Depremi'nde makine mühendisi oğlu Yalçın, gelini Esin ve torunu Melodi Işıl'ı kaybeden Gürbüz çifti, iki maaşla 32 yılda edindikleri evi ve yazlıklarını satarak Validebağ Öğretmenler Huzurevi'ne yerleşti. Elde ettikleri 400 bin TL'yi 2001'de İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağışlayan emektar öğretmenler için Ümraniye Hüdai-Melahat Gürbüz İlköğretim Okulu yapıldı.

 

'Bulmaca insana çok şey öğretir'

Eşini iki yıl önce kaybeden ve 13 yıldır Validebağ Öğretmenler Huzurevi'nde kalan emektar öğretmen, köy enstitüsünde eğitim aldığı yıllardan itibaren çözmeye başladığı bulmacalardan bir sözlük yaratmaya karar verdi. Günümüz sözlüklerinde bile olmayan kelimeleri defterine yazan Gürbüz, her gün okuduğu Milliyet'in bulmacalarını da çözerek 20 bin kelimeden oluşan bir sözlük hazırladı. Gürbüz, "Bulmacalar insana çok şey öğretir. 75 yıldır bulmaca çözerim ve elde ettiğim birikimi bu defterde topladım" diye konuştu.

64 yıldır Milliyet okuyor

Hüdai Gürbüz, Milliyet'i ilk yayımlandığı tarih olan 3 Mayıs 1950'den beri aldığını söyledi. Milliyet'in eğitime verdiği öneme işaret eden Gürbüz, "Milliyet, eğitim camiasına çok faydalı oldu. Biz öğretmenler hep Milliyet okurduk. Şimdi günlük gazete okuma alışkanlığının azalması beni üzüyor. Ama Milliyet halen gözbebeğim" dedi.

\"Milliyet\"
 
memurlar.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim