Öğretmen Diyarı

91 Yaşındaki Eğitim Gönüllüsü 5'inci Okulu Yaptırdı

Ankara'da yaşayan 91 yaşındaki hayırsever İbrahim Hakkı Kubilay, atasından kalan mirası, gençlerin eğitimi için harcıyor.
Eğitim gönüllüsü Kubilay'ın Erzurum'da yaptırdığı beşinci okul törenle hizmete açıldı.

Erzurum Belediyesi'nde 1947 yılında memur olarak göreve başlayan 4 çocuk babası İbrahim Hakkı Kubilay, 1977 yılında Belediye Başkan Yardımcılığı görevinden emekli oldu. Ankara'ya yerleşen Kubilay rahatsızlığı nedeniyle adını taşıyan 16 derslikli İbrahim Hakkı Kubilay İmam Hatip Ortokulu'nun açılış töreninde hazır bulunamadı. Babalarını törende, Kaya Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cihangir Çoşkun Kubilay ile kızı Mahmure Kaya temsil etti.

Babalarının bu güzel olaya tanıklık edemediği için üzgün olduğuna işaret eden Cihangir Çoşkun Kubilay, babasının ata ve dededen kalan miras ile kendi mal varlıklarını satarak nakde dönüştürdüğünü, bu parayı eğitim uğruna harcadığını bildirdi. Emekliliğininin 37'nci yılını yaşayan babası İbrahim Hakkı Kubilay'ın bundan önce de 4 ana okulu yaptırdığını ifade eden Cihangir Çoşkun Kubilay, davetlilere babasının yazıp yolladığı mektubu okudu. Cihangir Çoşkun Kubilay şunları söyledi.

"Okul ve eğitim, ülkemizin en büyük sorunu. İbadeti her yerde yapabilirsiniz ama eğitimi her yerde yapamazsınız. Dolayısıyla din denildiği zaman dinin en iyi şekilde anlaşılması ve öğrenilmesi gerek. Bu nedenle de imam hatip ortaokulu yapmış bulunuyoruz. Babam eğitim öncesine de çok önem verdiği için 4 ana okulu yaptırdı. Eğitim bir ülkenin geleceğinde en önemli unsurlardan birisidir. Dolayısı ile eğitim her zaman önceliktedir. Şu an babamın eğitime harcayacağı bir miktar daha parası var. Geriye geçimini sağlayacak parası kalacak. Bütün her şeyini eğitime vakfetti. Bize birşey bırakmayacak ama çok şükür bizim durumumuz iyi. Biz de şirketimiz adına 3 okul yaptırdık ve bu okulların sayısını artıracağız."

Protokol konuşmalarının ardından Vali Ahmet Altıparmak, İbrahim Hakkı Kubilay'ın oğlu Cihangir Çoşkun Kubilay ile kızı Mahmure Kaya'ya şükran belgesi verdi. Daha sonra okulun açılışı Vali Ahmet Altıparmak, Sağlık eski Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili adayı Recep Akdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Cihangir Çoşkun Kubilay ve Mahmure Kaya tarafından yapıldı. Davetliler, okulu gezerek öğrencilerle sohbet etti.

DHA

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol