Öğretmen Diyarı

900 Din dersi Öğretmenine İhtiyaç var

900 Din dersi Öğretmenine İhtiyaç var

Ankara Milli Eğitime bağlı çalışan kadrolu  59 bin öğretmen var. Toplam kadro sayısı ise 60 bin Ankara'da öğretmen eksiği ise 1000 (bin) adet,  norm fazlası toplam öğretmen sayısı 1400

  

 Bu nasıl bir hesap? Evet yanlış duymadınız, 1400 fazlalık,bin adet eksik var. Ankara Milli eğitim'de 900 sınıf öğretmeni fazlalığı var. 900 din dersi öğretmeni eksiği var. Resim dersi ve tasarım öğretmeni fazlalığı ve diğer branşlardaki fazlalık ise 400'ün üzerinde, fakat öğretmen açığı olan bir il olması da ayrı bir çelişkidir. Bakanlık bünyesinde Ankara'da 1000 adet norm fazlası öğretmen havuzda (yaygın eğitim de ve temel eğitimde) bekletilmekte, hiçbir işle meşgul değiller sadece imza atıp maaş almaktadırlar. Ayrıca İl MEM arge'sin de ve bünyesindeki komisyonlarda, bu komisyonlar hangisi,  çevre (güvercinleri ve bülbülleri koruma) kültür , sınav, projeler, mesleki eğitim, tören, resim, basın yayın ayrıca ilçelerdeki komisyonları da düşünürseniz 200'e yakın öğretmen buralarda geziyor pardon çalışıyor. Ankara'da öğretmen açığının olması düşündürücü değil mi?

  

Ankara Milli Eğitime  bağlı okullarda  toplam 900 (dokuz yüz) Din dersi öğretmenine İhtiyaç var. Yanlış duymadınız. Ankara'da özel okullar hariç, devlet okullarında toplam 900 din dersi öğretmenine ihtiyaç var. Yaptığımız araştırmalara göre Çankaya ilçesine bağlı merkez okullarda ki, bu okullar köklü okullar 10 yıldır kadrolu din dersi öğretmeni atanmamış, ayrıca ücretli gelenlerde ortamdan şikayetçi oldukları için çalışmayı bırakmışlar. Yine Etimesgut ilçesinin en köklü ve başarılı okulu olan Mehmetçik Anadolu Lisesin de ise atanan tüm öğretmenler farklı nedenlerle okuldan gitmişler,Yeni mahalle Mobil lisesi, Çankaya Kılıçarslan lisesi, anıttepe lisesi tınastepe lisesi gibi okullarda görevlendirme ile gelen öğretmenlerde diğer öğretmenlerden psikolojik baskı gördükleri için ayrıldıklarını iddia etmişler.  Ankara'da Din dersi öğretmeni açığının nedenlerini açıkça göstermekte olsa da, konu ile ilgili bilgilerine baş vurduğumuz, yetkililer, Ankara'da din dersi Öğretmen açığını, sadece psikolojik baskı ve ötekileştirmelere bağlamak yanlış, asıl neden seçmeli dersler nedeniyle oluştuğunu söylemek daha doğrudur” demektedirler.

   

 İlköğretim okullarında bunu bu seçmeli derslerle açıklamak mümkün, fakat Liselerde nasıl izah edeceğiz, Çankaya ilçesinde bir çok Liselerdeki  din dersi öğretmen açığını nasıl izah edeceğiz. Veliler, yıllardır din dersi öğretmeni ataması yapılmamaktadır, atansa dahi  okula bir geldiğini, ikinci hafta gittiğini duyuyoruz,  diyorlar. Okullarımızda Din derslerine İngilizce öğretmeni, Felsefe öğretmeni veya Matematik branşındaki öğretmenler girmektedir. Çocuklarımız, Din derslerine açıkça ben Allah'a inanmıyorum diyen bir felsefe öğretmeninden veya İngilizce öğretmeninden öğrenmesini düşünmek bile istemiyoruz, bizlerin rahatsısız diyen veliler isyan ediyor. Bu veliler haklı değil mi?   

 

Biz Ankara'da Din dersi öğretmen açığının nedeni ister şu olsun ister bu olsun, ortada 900 Din Dersi öğretmeni açığı var. Bu açık üç beş öğretmen değil nerde ise doğudaki bir ilin öğretmen sayısı kadar, bu açık kapatılmaz ise önümüzdeki yıl açık sayısı 1200 olacağı hesaplanmaktadır. Bir an önce velilerimiz MEB yetkililerinden bu açığın kapatılmasını istiyorlar. Bizden iletmesi  elçiye zeval olmazmııış.

mehmetserkan@Kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim