Öğretmen Diyarı

8’lerin mazeret sınavı hafta sonu

Kasım ayı sonunda 8’inci sınıflara yönelik düzenlenen Merkezi Sistem Ortak Sınavları’na 45 bin 984 öğrencinin katılmadığı ortaya çıktı. Geçerli mazereti okul müdürlüklerince tespit edilenler hafta sonu yapılacak telafi sınavlarına katılacak.

Ortaokul 8’inci sınıf öğrencilerinin liselere yerleşmek için girdiği Merkezi Sistem Ortak Sınavları’na katılamayan 45 bin 984 öğrenci bu hafta sonu mazeret sınavlarına girecek. Öğrenci yoğunluğunun en fazla olduğu İstanbul’da ise bu sayı 6 bin 598.
28-29 Kasım’da Milli Eğitim Bakanlığı’nın düzenlediği sınavlara giremeyen adaylar okul müdürlüklernie geçerli mazereti bildiren belgeleri sunduktan sonra 14-15 Aralık’taki sınavlara katılabilecek. Milli Eğitim Bakanlığı, ortak sınavlar sonrasında, mazeretlerini sınavlardan önce bildiren ve sınav günü mazeretli/mazeretsiz olarak ortak sınavlara girmeyen öğrencilerin bilgilerini sınav günü son oturumdan sonra e-okul sistemine işledi. Buradaki bilgiler doğrultusunda Bakanlık tarafından mazeret durumuna bakılmadan, sınava katılmayan tüm öğrenciler için sınav yerleştirilmesi yapıldı. Ancak geçerli mazereti olduğu okul müdürlüklerince tespit edilen öğrenciler telafi sınavlarına katılabilecek. Geçerli mazereti olmadan ortak sınavlara katılmayan, öğrencilerin durumları puanla değerlendirilmeyecek, ancak dönem puanı ve ortaöğretime yerleştirmeye esas puan hesaplamalarında sınav adedi tam olarak alınacak.

Aynı kurallar geçerli olacak

Türkçe, matematik, T.C inkılap tarihi ve Atatürkçülük, fen ve teknoloji, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden uygulanacak telafi sınavları da iki gün sürecek. Burada da asıl sınavlarda geçerli olan kurallar uygulanacak. Öğrenciler sınavlarda kendi kalem ve silgilerini kullanacaklar. Daha önce olduğu gibi polis tarafından üst araması yapılmayacak. Sabah 09.00’dan öğle 12.00’ye kadar sürecek sınavlarda her oturum 40 dakika sürecek ve öğrencilere 20’şer soru sorulacak. Her oturumun ardından yarım saat dinlenme arası verilecek. İlk gün Türkçe, matematik ile din kültürü ve ahlak bilgisi sınavlarına, ikinci gün ise fen ve teknoloji, T.C inkılap tarihi ile yabancı dil sınavlarına girecekler. 

Adalar’da telafi sınavı yok

Türkiye genelinde uygulanacak mazeret sınavlarının 818 merkezde yapılması planlanıyor. Sınav yapılan her sınıfta iki öğretmen görevli olacak. Yaklaşık 8 bin 42 öğretmen görevlendirilecek. Ayrıca sınav yapılacak okullarda 2 bin 601 idareci de görev alacak. İstanbul’da ise telafi sınavları 38 ilçede uygulanacak. Adalar İlçesi’nde telafi sınavına girecek öğrenci olmadığı için uygulanmayacak. İstanbul’da 42 okulda ve 395 salonda yapılacak sınavlarda 790 salon başkanı ve gözetmen öğretmen görev alacak.

Sonuçlar ocak ayında

Sınav sonuçlarının ocak ayı içinde açıklanması bekleniyor. İkinci dönem Merkezi Ortak Sınavları 28-29 Nisan’da aynı derslerden yapılacak. İkinci dönem telafi sınavları tarihi ise 10-11 Mayıs. Bu sınavların sonuçları haziran ayı içinde e-okul üzerinden açıklanacak. Öğrencilere sonuç belgesi gönderilmeyecek. Sınav itirazları, sonuçların açıklanmasından sonra en geç 5 iş günü içinde Milli Eğitim Bakanlığı YEĞİTEK’e yapılacak.

Sınav puanları yüzde 70 etkili

Liselere yerleştirmeye esas puan 6, 7 ve 8’inci sınıf yılsonu başarı puanlarının yüzde 30’u ile 8’inci sınıfta uygulanan merkezi ortak sınav puanlarının yüzde 70’inden oluşacak. 6, 7 ve 8’inci sınıfların yılsonu başarı puanı 300 üzerinden merkezi ortak sınavların puanı 700 üzerinden hesaplanacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puan ise bu ikisinin ortalaması alınarak 500 üzerinden hesaplanacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol