Öğretmen Diyarı

8’inci sınıflara ‘Ben Ergenim’ projesi

3 yıllık planlaması 10 ili kapsayan projeyle gençlerin fiziksel şiddet ve umutsuzluk duygusuyla boğuştukları “ergenlik yolculuğunda”, onlara destek olmak amaçlanıyor.

AstraZeneca Türkiye’nin hayata geçirdiği ve Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı (TOÇEV) tarafından eğitim ve alan çalışmaları yürütülen ‘Ben Ergenim’ projesiyle gençlerin fiziksel şiddet ve umutsuzluk duygusuyla boğuştukları “ergenlik yolculuğunda”, onlara destek olmak amaçlanıyor.
Projenin 3 yıllık planlaması 10 ili kapsıyor. Türkiye genelindeki okullarda 6-7 ve 8’inci sınıflara uygulanan proje kapsamında ergenler, ebeveynleri ve öğretmenlerine eğitim ve psikolojik destek veriliyor.
Projenin amaçları, “ergenliğin bir büyüme evresi olduğuna yönelik farkındalığı artırmak”, “sağlıklı iletişim yollarını keşfetmiş mutlu bireyler yetiştirmek”, “ergenlik hakkında çocuklar kadar aileleri ve öğretmenlerini de bilinçlendirmek”, “çocukların iletişim ve sosyal becerilerini, duygusal farkındalıklarını artırmak ve bunu bir hayat biçimi haline getirmelerini sağlamak” şeklinde sıralanıyor.
Proje kapsamında yapılan atölye çalışmaları, bilimsel bir metodoloji izliyor. Öğrencilerin şiddet eğilimleri ve umutsuzluk düzeyleri, çalışma öncesi bilimsel psikolojik ölçekler aracılığıyla ölçülüyor. Çalışma sonrası belirli aralıklarla tekrar ölçülerek projenin etkisi tespit ediliyor. Elde edilen datanın, grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarla Türkiye’de akademik literatüre katkı sağlayacak bir çalışma olarak yayınlanması planlanıyor.
Projenin Nisan-Haziran 2013 döneminde gerçekleştirilen pilot çalışmaları, eğitim sonrasında ergenlerde şiddete yönelimin azaldığı ve umut duygusunun arttığını gösteren bir tablo ortaya koyarken, Haziran 2014’e kadar sürecek ilk proje yılının hedefi, “olumlu etkiyi 10 farklı ilde, binlerce çocuğa yaymak” olarak açıklanıyor.
“Ben Ergenim” projesi, 23-27 Aralık’ta Kırklareli’nin Vize ilçesindeki Namık Kemal Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek eğitimlerle devam ediyor.

1400 kişi umutsuz

Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı Şiddet ve Sağlık Dünya Raporu’na göre, şiddet nedeniyle her yıl 520 bin kişi hayatını, bin 400 kişi yaşama şansı ve umudunu kaybediyor.
Birleşmiş Milletler Küresel Şiddet Araştırması’na göre, çocuk ve ergenlerin yüzde 80-98’i, evde şiddete ve fiziksel cezalandırmaya maruz kalıyor. Çocuk ve ergenlerin yüzde 30’u bir şiddet aracı ile dövülüyor. Türkiye’de 711 okulun yüzde 40’ında hala fiziksel cezalandırmaya başvuruluyor. Öğrencilerin yüzde 18’i, öğretmenleri ve okul çalışanlarına karşı şiddete başvuruyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim