Öğretmen Diyarı

81 İl içinde tek kadın müdür

Bu panelin hepimiz için özellikle, özellikle Millî Eğitim Bakanlığına yol gösterici olacağına inandıklarını söyleyen Bakan Avcı, Millî eğitim kurumlarında kadın yöneticilerin sayısının azlığından yakındı. 


81 Millî Eğitim Müdürü içinde 1 kadın müdür 


Bakan Avcı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizim 81 millî eğitim müdürümüz var, bunların içinde sadece bir tane kadın millî eğitim müdürümüz var. Ben iki gün önce, daha önce yayımladığım bir genelgeyi hafifleten bir başka genelge imzalamak zorunda kaldım. O da şuydu; daha önce biz özellikle kız meslek liselerinde, kız imam hatip liselerinde, kız öğrencilerin ağırlıkta olduğu eğitim kurumlarında üç müdür yardımcısından en az birinin hanım yönetici olması kuralını getirmiştik, o kuralımızı bozmak zorunda kaldık. Çünkü yönetici bulamıyoruz. Kadınlarımızdan bu pozisyonlara aday olma konusunda yeterince istekli davranmıyorlar. Dolayısıyla biz bu zorluğu aşabilmek için kendi koyduğumuz bu kuralı gevşetmek zorunda kaldık.”


TEK KADIN MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ KİM?


Pervin TÖRE - İl Milli Eğitim Müdürü


    1960 yılında Erzurum´da doğdu. İlkokulu ve ortaokulu Erzurum´da okuduktan sonra Lise 1. ve 2. Sınıfı Erzurum Kız Lisesi´ nde, son sınıfı ise İzmir Kız Lisesi´nde okudu ve aynı yıl iyi derece ile mezun oldu. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Kimya bölümünü bitirdikten sonra Trabzon Of Lisesi´nde 4 yıl kimya öğretmenliği yaptı.


    1986 yılında İzmir Namık Kemal Lisesi Kimya Öğretmenliğine atandı. 1991 yılında aynı lisede Müdür Yardımcılığı görevine başladı. Daha sonra sırasıyla Namık Kemal Lisesi Müdür Vekilliği ve İzmir Kız Lisesi Müdür Vekilliği yaptı. 2008 yılında, mezunu olduğu İzmir Kız Lisesi Müdürlüğüne asaleten atanan Pervin Töre, 2012 yılı Ocak ayında Aydın İli Milli Eğitim Müdürlüğüne atandı. Pervin Töre evli ve bir çocuk annesidir.

 

\"Bakan

Anahtar Kelimeler:
il tek kadın müdür

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim