Öğretmen Diyarı

80 okulda ‘işitme taraması’ yapıldı
 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 81 ilde bu yıl hayata geçirilen "Okul Çağı İşitme Taraması" programı İstanbul'da da başladı. Bakırköy’deki 80 ilkokul öğrencisi kontrolden geçirildi.
İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, programın pilot uygulamasının Bakırköy'de 80 ilkokul birinci sınıf öğrencisinin taranmasıyla  gerçekleştiği belirtildi.     

Açıklamada, İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Şubesi tarafından yapılan, uygulayıcı personel eğitimlerinin tamamlanması ve odyometri tarama cihazlarının dağıtımı sonrasında,�kamu ve özel ilkokulların birinci sınıfında okuyan 253 bin öğrencinin işitme taramasına başlandığı anlatılarak, şu ifadelere yer verildi:
"Yenidoğan döneminde ileri derece işitme kayıpları binde 2-3 vakada saptanırken, okul çağında bu oran daha sık görülmekte ve binde 6-9 vakaya kadar yükseliyor. İşitme kaybı  dikkat, öğrenme, konuşma ve iletişim becerilerini, okul başarısını ve çocuğun normal işiten yaşıtlarıyla entegrasyonunu olumsuz yönde etkiliyor. Kaybın derecesi arttıkça konuşma üzerine olan etkisi artar ve giderek konuşmanın anlaşılabilirliği azalırken, ileri derecede işitme kaybında ise ciddi lisan ve konuşma sorunu gelişir. İşitme kaybı olan çocuklarda öğrenme zorluğu belirgindir, konuşmaları monotondur ve cihaz olmadan işitemezler."

Açıklamada, gerçekleştirilen bu tarama programı ile okul çağında enfeksiyon, ototoksik ilaç kullanımı, kafa travması, alerji, nörolojik hastalıklar gibi nedenlerle gelişen işitme kayıplarına erken tanı koymanın ve gereken rehabilitasyonu sağlamanın mümkün olacağı anlatıldı.     

Kaynak: Anadoluajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim