Öğretmen Diyarı

80 Okula hizmetli cezası

80 okula ceza


İlimizde şimdiye kadar 80 okula kayıt dışı eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle, 25 bin lira ile 70 bin lira arasında para cezası kesildi. SGK, kayıt dışı temizlik görevlisi çalıştırdığı belirlenen okullara bir görevli başına, bir yıllığına prim ve idari para ceza ile birlikte 25 bin lira ceza uyguluyor.


70 bin TL


Bu cezalar, çalışma süresine ve çalıştırılan sigortasız kişi sayısına göre artış gösteriyor. Şehit Ahmet Akyol Okul Aile Birliği Başkanı Seda Ada, kendilerine 70 bin lira para cezası uygulandığını belirterek, “Yeni göreve geldim. Eski yönetim kesilen cezayı ödemek için çok büyük zorluklar çekti” diyor.


Sigortasız


25 bin lira ceza kesilen Sapanca İlkokulu Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Hakan Coşar ise, “Okulda temizlik işini yapan bayan kardeşimiz gönüllü olarak çalışıyordu. Sigorta da istemedi. Ancak Alo 170'e ihbarda bulunulmuş. SGK görevlileri geldi ve sigortasız eleman çalıştırıldığı gerekçesiyle tutanak tutuldu” dedi.


Bakanlık


“Bu cezayı nasıl öderiz bilemiyoruz” diyen Coşar, “Zaten okul aile birliklerinin ve okulların gelir durumu yetersiz. Mecburen yine velilerden bulup, cezayı ödeyeceğiz. Ödemezsek okulumuza icra gelecek. Bakanlık en azından çalıştırılan temizlik görevlilerinin sigortasını karşılayabilir” dedi.


Personel


Yaklaşık 500 okulu bulunan İl Milli Eğitim Müdürlüğü de, zor durumda. Hizmet satın alınması yoluyla ancak 132 personel alabildiklerini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı, bu personeli çok zor durumda olan okullara dağıttıklarını, ancak yeterli olmadığını vurguluyor.


Zor bir iş


Okulların içinde bulunduğu hizmetli sıkıntısını, bugün ülkede yaşayan herkesin bildiğini kaydeden Sandıkçı, okul yönetimlerinin okul aile birliklerinin yükünün bu konuda çok ağır olduğunu dile getirerek, “Okulların ihtiyacı var, bu bir gerçek. Desteğe de ihtiyacımız var. Gönüllü bağış gelecek de insan çalıştıracağız. Bu zor bir iş” dedi.


Zorundayız


Sandıkçı, “Yine de müdürlerimizin ve okul aile birliği başkanlarımızın iş kanununa uygun olmayan bir yöntemi benimsemeleri doğru değil” dedi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nurten Cambasoğlu da, Alo 170 ve kuruma gelen ihbar ve şikayetleri değerlendirmek, kayıt dışı istihdam belirlendiğinde ceza kesmek zorunda olduklarını belirtiyor.


Danışın


Kurumun amacının, kayıt dışı istihdamı önlemek olduğunu ifade eden Canbasoğlu, okul yönetimlerinden sigortasız eleman çalıştırmaması çağrısında bulunuyor. Bazı okul aile birliklerinin bu konuyu bilmediklerini dile getirdiklerini vurgulayan Canbasoğlu, “Okul aile birlikleri, cezalı duruma düşmemek için kurumumuza danışabilirler” dedi.


Anahtar Kelimeler:
okula hizmetli cezası

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim