Öğretmen Diyarı

750 Kişilik Kontenjan Dağılımında Ağırlık Hangi Branşlarda Olur?

Milli Eğitim Bakanlığı ek 750 öğretmen ataması yapacak. Milli Eğitim Bakanlığının bugün yaptığı açıklamaylada en çok ihtiyaç duyulan branşlara atama yapılacağını açıklandı. Milli Eğitim Bakanlığının 2020 yılı istihdam projesine göre en çok ihtiyaç duyulacak olan branşları şöyle açıklamıştı; 

"Şu anda MEB'in yalnızca Türk Dili ve Edebiyat, din kültürü ve ahlak bilgisi, tarih, rehber öğretmen, felsefe, matematik, ikinci yabancı dil, coğrafya, biyoloji, müzik İngilizce, fizik, kimya veya kimya teknolojisi öğretmenliklerinde kontenjan artışına ihtiyaç var. 2012-2023 yılları arasındaki öğretmen talep projeksiyonuna göre 25 temel branştaki öğretmen sayısının 668 binden 928 bine yükselmesi bekleniyor. 2012-2023 döneminde en çok istihdam sağlayan ilk beş alan sırasıyla sınıf öğretmenliği 246 bin, İngilizce öğretmenliği 75 bin, okul öncesi öğretmenliği 62 bin, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği 51 bin ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliği 58 bin olacak. Bu dönemde bilişim teknolojileri ve sınıf öğretmenliği dışındaki tüm alanlarda istihdamın artacağı tahmin ediliyor."


750 kişilik öğretmen atamasında ise 2020 istihdam projesine göre ağırlık  "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği, Rehber Öğretmenliği, Türk Dili Edebiyatı, İngilizce, Beden Eğitimi ve Tarih Öğretmenliği " branşlarında olacaktır.


 


Ahmet AYDIN

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim